Chatka Puchatka
(domek Baby Jagi)

Chatka Puchatka przepis

Udostępnij za pomocą:

lub zwyczajnie skopiuj, a następnie udostępnij poniższy adres:

Składniki

Ilość porcji:
0.5 kg twarogu lub białego sera mielonego
1 kostka masła
3/4 szklanki cukru pudru można dodać mniej lub więcej, wg uznania
1 łyżeczka cukru wanilinowego
1 łyżka ciemnego kakao
1 duża paczka herbatników (36 sztuk)
kilka kropel aromatu rumowego
Do polewy czekoladowej:
0.5 tabliczki mlecznej czekolady
0.5 tabliczki gorzkiej czekolady
2 łyżki masła
1/4 szklanki śmietany lub mleka

Składniki

  • Do polewy czekoladowej:

Opis dania

Udostępnij

Dla jednych Chatka Puchatka, dla innych domek Baby Jagi – czyli jak w prosty sposób przygotować bajkowe ciasto! Chatka Puchatka, tudzież domek Baby Jagi, dla wielu z nas jest słodkim wspomnieniem dzieciństwa. 🙂 Ciasto jest bardzo proste do wykonania, nie wymaga pieczenia, a na dodatek przywołuje smaki, które kojarzymy z błogim dzieciństwem. Ciasto Chatka Puchatka wyróżnia się efektownym wyglądem, dlatego też jest uwielbiane nie tylko przez dzieci, ale i przez dorosłych. Prostota i szybkość przygotowania ciasta „domek Baby Jagi”, są kolejnymi plusami, które powinny zachęcić Was do jego przygotowania!

Ciasto Chatka Puchatka przygotujemy z prostych składników – twarogu, masła, herbatników, odrobiny cukru i kakao. Poznaj mój przepis na bajkowe ciasto bez pieczenia, którym jest Chatka Puchatka (domek Baby Jagi)!

Przygotowanie

1
Gotowe

Masło utrzeć z cukrem pudrem i cukrem wanilinowym na gładką, białą, puszystą masę. Do masy maślanej stopniowo dodawać ser, cały czas ubijając na najmniejszych obrotach miksera.

2
Gotowe

Masę serową podzielić na dwie części. Do jednej części dodać kakao i kilka kropel aromatu rumowego (ja dodałam 2), dokładnie wymieszać.

3
Gotowe

Na folii aluminiowej rozłożyć 3 rzędy herbatników, po 6 sztuk. Na herbatniki wyłożyć masę kakaową (można zostawić z 3 łyżki na zrobienie wzoru w środku, jednak nie trzeba), wyrównać. Masę kakaową przykryć kolejną warstwą herbatników - i tak jak wcześniej - 3 rzędy po 6 sztuk.

4
Gotowe

Na herbatniki wyłożyć białą masę, wyrównać. Jeśli odłożyliśmy masę kakaową, uformować z niej pasek na środku ciasta.

5
Gotowe

Ciasto złożyć w trójkąt, unosząc boki folii aluminiowej - ciasto po uniesieniu boków, praktycznie samo zacznie się składać/formować. Ciasto dopracować, wyrównać wystającą masę i włożyć do lodówki do stężenia (około godziny).

6
Gotowe

Po stężeniu, możemy przygotować polewę czekoladową. Wszystkie składniki przełożyć do miski, rozpuścić w kąpieli wodnej, dokładnie wymieszać. Polewę czekoladową wylać na chatkę Puchatka, wyrównać. Całość wstawić do lodówki na kilka godzin (najlepiej na całą noc), do całkowitego stężenia i zmięknięcia herbatników.

Wskazówka:

  • Herbatniki przed wyłożeniem możemy namoczyć w mleku lub wodzie z cukrem (przyspieszy to proces mięknięcia ciastek).
  • Do przygotowania chatki Puchatka możemy użyć zarówno jasnych, jak i ciemnych herbatników.
  • Domek Baby Jagi możemy przygotować z sera wiaderkowego lub twarogu mielonego.
  • Jeśli nie wiesz, jak przygotować polewę, to sprawdź jak rozpuścić czekoladę w kąpieli wodnej.

 

Joanna

Joanna

Pasjonatka kuchennych eksperymentów z wbudowanym trybem „na oko”. Lubię dzielić się z innymi swoimi kulinarnymi wytworami jak i daniami, które od zawsze gościły w moim rodzinnym domu.

Biszkopt przepis
poprzedni
Biszkopt z 5 jaj (bez proszku do pieczenia)
Sernik z jogurtów greckich
następny
Sernik bez sera (sernik z jogurtów greckich)

Komentarze Ukryj komentarze

Nie wiem jak to jest że w tym przepisie do czekolady dajemy mleko, a w przepisie na czekoladę jest napisane, żeby unikać dodawania wody. W gruncie rzeczy mleko składa się w dużej mierze z wody, co budzi moja konsternację i nie wiem czy za chwile moja czekolada sie nie zważy.

Mleko zawiera tłuszcz, woda nie 🙂 a jeśli dodasz mleko przed rozpoczęciem podgrzewania, dobrej jakości czekolada nie powinna się zwarzyć 🙂🙂🙂
A jeśli się obawiasz, zawsze zamiast mleka możesz dodać masło lub śmietankę 30% 🙂

Użyłem tłuszczu kokosowego i śmietany 24%. Wyszło świetnie. A i jeszcze jedno, nie podgrzewałem na wodzie, delikatne grzanie płyty indukcyjnej zrobiło robotę i bez pary wodnej.
A chatkę zrobiłem bardzo na oko, 1 kg sera, ogromna i pyszna z trzech warstw herbatników (rzędy dłuższe niż w przepisie). Tak naprawdę bardzo dobrze znam ten deser z rodzinnego domu, ale potrzebowałem sobie przypomnieć.
Dzięki i pozdrawiam! 🙂

Masy serowej jest wystarczająco, a jak są dziury w środku, to znaczy że chatka była źle złożona, albo masa źle rozprowadzona. 🙂

Skomentuj