Zakwas z buraków stanowi podstawę tradycyjnego, wigilijnego czerwonego barszczu z uszkami. Jeśli jednak nie chcemy kupować gotowego zakwasu, możemy bez problemu przygotować go w domowych warunkach. Nie dość, że smak będzie lepszy i pełniejszy, to dodatkowo zakwas domowej roboty będzie posiadał znacznie więcej właściwości zdrowotnych od kupnego. Jak zrobić zakwas z buraków? Poniżej przedstawiam przepis znanej restauratorki Magdy Gessler.
Czego będziemy potrzebować?
- 4 duże buraki (1 kg)
- 4 ząbki czosnku lub korzeń chrzanu
- 5 szklanek wody
- 1 łyżeczka soli
- 1 łyżeczka cukru
- 2 listki laurowe
- 3 kuleczki ziela angielskiego
- garść kminku
- 1 kromka chleba razowego na zakwasie
Jak przygotować zakwas buraczany Magdy Gessler?
- Buraki obrać i pokroić w dość cienkie plastry (można także zetrzeć na grubych oczkach tarki).
- Wodę z solą i cukrem zagotować, odstawić do przestudzenia. Ząbki czosnku pokroić w plastry.
- Buraki ułożyć w garnku kamiennym, dodać przyprawy (liście laurowe, ziele angielskie, kminek) i zalać wodą tak, by buraki nie wystawały ponad poziomem wody.
- Na sam koniec dodać kromkę razowego chleba. Ale uwaga! Chlebek także nie powinien wystawać ponad poziom wody, gdyż będzie on stanowił dobrą pożywkę dla pleśni.
- Wszystkie składniki najlepiej dociążyć, np. talerzykiem. Garnek przykryć gazą, odstawić na 4-5 dni w temperaturze pokojowej.
- Po upływie tego czasu, zakwas przelać przez gazę do wyparzonych wcześniej szklanych butelek. Gotowy zakwas przechowywać w lodówce lub innym ciemnym, chłodnym miejscu maksymalnie 2 tygodnie.
Garść kminu??? No to gazy że można odlecieć 🙂
Przyda się, dzięki!