Chleb orkiszowy
na drożdżach (z mąki orkiszowej pełnoziarnistej)

przepis na chleb orkiszowy

Udostępnij za pomocą:

lub zwyczajnie skopiuj, a następnie udostępnij poniższy adres:

Składniki

Ilość porcji:
Proporcje na keksówkę 10x28 cm
500 g mąki orkiszowej pełnoziarnistej (typ 1850)
400 ml letniej, przegotowanej wody
30 g drożdży świeżych
1 łyżeczka soli
1 łyżeczka płynnego miodu
4-6 łyżek ziaren według uznania + ziarna do posypania

Składniki

  • Proporcje na keksówkę 10x28 cm

Opis dania

Udostępnij

Cześć! Dziś mam dla Was przepis na chleb orkiszowy z mąki orkiszowej pełnoziarnistej. Chlebek jest bardzo smaczny i długo zachowuje świeżość (choć u mnie zwykle znika w ciągu doby :D). Przygotowanie takiego chleba orkiszowego nie jest skomplikowane, wystarczy jedynie odpowiednie wyczucie ciasta, które pozwoli uzyskać piękny, pachnący domowy chlebek orkiszowy. Ja mój chlebek przygotowałam z mąki orkiszowej pełnoziarnistej, z dodatkiem ziaren słonecznika i sezamu. W zależności od indywidualnych preferencji, ziarna w chlebku można dowolnie modyfikować. 🙂

Dlaczego warto wprowadzić do diety mąkę orkiszową? Orkisz to nic innego, jak odmiana pszenicy, z tą różnicą, że według teorii nie została poddana żadnym modyfikacjom, w przeciwieństwie do pszenicy zwyczajnej. Orkisz posiada szereg cennych dla naszego organizmu właściwości, które pozytywnie wpływają na nasze zdrowie, np. wspomaga trawienie, zmniejsza ryzyko miażdżycy, a także obniża poziom cholesterolu we krwi. Warto jednak pamiętać, że mąka orkiszowa mimo wszystko zawiera gluten, który jest niewskazany w przypadku celiakii bądź nietolerancji tego składnika.

Składniki zawarte w przepisie pozwolą na przygotowanie jednego chleba z mąki orkiszowej pełnoziarnistej, w keksówce o wymiarach 10×28 cm.

Przygotowanie

1
Gotowe

Mąkę orkiszową pełnoziarnistą przesiać do miski, dodać sól, ziarna i zamieszać drewnianą łyżką. Do kubeczka pokruszyć drożdże, dodać do nich płynny miód i 1-2 łyżki wody. Dokładnie wymieszać, aż konsystencja drożdży będzie lejąca. Do mąki dodać rozpuszczone w miodzie drożdże, lekko zamieszać i dodać letnią, przegotowaną wodę (temp. około 30-35 stopni).

2
Gotowe

Ciasto na chlebek orkiszowy wyrabiać około 10 minut, aż zacznie odchodzić od rantów miski. Ciasto nie powinno być zbyt mocno zwarte, ani zbyt lejące. Wyrobione ciasto zostawić w misce do wyrośnięcia na koło 30-60 minut - powinno podwoić swoją objętość.

3
Gotowe

Po tym czasie ciasto na chleb z mąki orkiszowej należy ponownie wyrobić, przez około 2-3 minuty, aby pozbyć się intensywnego aromatu drożdży. Najlepiej zrobić to ręką lub przy pomocy drewnianej łyżki.

4
Gotowe

Ciasto przełożyć do keksówki wysmarowanej niewielką ilością oleju i wysypanej ziarnami, bądź wyłożonej papierem do pieczenia. Wygładzić powierzchnię - w przekładaniu ciasta można wspomóc się zwilżoną dłonią bądź łyżką. Wierzch chleba posypać ulubionymi ziarnami.

Chlebek z orkiszu odstawić do ponownego wyrośnięcia, na około 15-30 minut- ciasto powinno wyrosnąć na około 1-1,5 cm.
Chleb orkiszowy ma to do siebie, że nie wyrasta zbyt mocno w górę, więc może zdarzyć się, że bochenek wyjdzie bardziej płaski.

5
Gotowe

Chlebek orkiszowy wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni, piec przez około 1 godzinę - gotowość chlebka będzie sygnalizował "pusty" dźwięk po postukaniu go po powierzchni.
Jeśli w trakcie pieczenia chlebek orkiszowy zacznie zbyt mocno się rumienić, wierzch można przykryć folią aluminiową.

Chleb z mąki orkiszowej pełnoziarnistej po upieczeniu wyjąć z formy, wystudzić na kratce.

Chlebek orkiszowy zwykle wyrasta nieco wolniej od klasycznego chleba pszenno-żytniego.

Dlaczego chleb opada po włożeniu do piekarnika?

Często zdarza się, że otrzymuję wiadomości o chlebku opadającym po włożeniu do piekarnika. Powodów może być mnóstwo, jednak główną przyczyną może być zbyt intensywne wyrośnięcie chleba podczas drugiego wyrastania- jeśli chleb wyrośnie zbyt mocno, jest szansa na to, że po wstawieniu do piekarnika zwyczajnie opadnie. Warto więc dopilnować, by chlebek wyrósł maksymalnie 1.5 cm ponad rant foremki.

Drugą przyczyną może być zbyt mokre ciasto- w zależności od użytej mąki może być konieczne użycie mniejszej bądź większej ilości wody. Warto pamiętać, że każda mąka ma inną chłonność, dlatego też ilości użytej wody mogą być różne. Jeśli ciasto na chleb orkiszowy będzie zbyt mokre, chlebek opadnie, a jego środek będzie klejący i zakalcowaty.

Trzecią przyczyną, którą „przetestowałam” w praktyce, jest zbyt intensywne wkładanie chleba do piekarnika. Jeśli ciasto „wrzucimy” do pieca zbyt intensywnie, jest duża szansa na to, że ciasto opadnie.

Joanna

Joanna

Pasjonatka kuchennych eksperymentów z wbudowanym trybem „na oko”. Lubię dzielić się z innymi swoimi kulinarnymi wytworami jak i daniami, które od zawsze gościły w moim rodzinnym domu.

bułeczki mleczne
poprzedni
Bułeczki maślane/mleczne (słodkie bułeczki z makiem)

Komentarze Ukryj komentarze

Z jakiej firmy używa Pani mąki? Ostatnio ta którą kupiłam okazała się stara i gorzka i szukam sprawdzonych firm. Pozdrawiam!

Chleb petarda. To mój pierwszy chleb w życiu i jakże udany. Zapisuje przepis! Szkoda, że można wstawić zdjęcia bo można się pochwalić. 😁

Powodów może być wiele, najczęstszym jest dodatek zbyt dużej ilości mąki. Jeśli ciasto było zbyt suche, to mogło to wpłynąć na kruchość chlebka 🙂 następnym razem spróbuj dodać troszkę więcej wody i zobaczysz czy problem nadal będzie 🙂

Witam, czy można użyć mąki orkiszowej typ 2000? U mnie tylko taką znalazłam. I czy wtedy pozostałe proporcje zostają bez zmian? I czy zamiast miodu można użyć ksylitol? Pozdrawiam

Można z typu 2000, tylko wtedy trzeba obserwować ciasto i dostosować ilość wody odpowiednio do tego typu (będzie trzeba dodać więcej).
Co do ksylitolu- szczerze mówiąc nie próbowałam, ale myślę że spokojnie można zrezygnować z dodatku miodu albo ewentualnie zastąpić go sztucznym

Czym zastąpić miód? I jak uniknąć cukru? Będę piec chleb niemowlakowi i to są dwa składniki, których wykorzystywać nie powinnam 🙂

Wystarczy podwoić. U góry w przepisie na stronie można sobie ustawić i składniki automatycznie się przeliczą. Do góry w okienku pod składnikami proszę ustawić „ilość porcji” na 2 i składniki będą przeliczone na 1000 g mąki.

Cudowny przepis na chlebek orkiszowy ❤️ dziękuje ! Jeszcze poszukuje przepisu na bułeczki z maki orkiszowej ( bez maki przennej )

wspaniała jest ta „kurkanielotka” trochę Jej przepisów przejrzałam i zrobiłam chlebek orkiszowy w/g przepisu … WSPA-NIA-ŁY !!!!, nie potrzeba do niego ani masła, ani szyneczki, ani innych „dodatków” … mniam, mniam. Pozdrawiam „kurkęnielotkę”

Bardzo dziękuję za przepis, robiłam już kilka razy i zawsze jest pyszny, pierwszy jaki udało mi się zrobić z mąki pełnoziarnistej który wyrasta i jest puszysty.

Użyłam suchych drożdży i nie dawałam miodu. Chlebek pięknie wyrósł, jest mięciutki i puszysty, lekko wilgotny ale mój jest o wiele ciemniejszy. Nie chodzi o skórkę ale wewnątrz. Dlaczego?

Kolor miąższu może zależeć od marki i stopnia zmielenia mąki 🙂 najważniejsze, że chlebek się udał i ładnie wyrósł 🙂🙂🙂

Dobry przepis. Mój 🍞 akurat chyba za bardzo wyrósł za drugim razem i troszkę się kruszy, ale i tak jest świetny. Za chwilę będzie następny, przypilnuję przy wyrastaniu. Dziękuję ☺️

Przepis trafiony w 10-tkę!Dziękuję z niego👍🏻😊 Po zakalcowatych przejściach z chlebami ten wyszedł idealny i to za pierwszym razem.Użyty typ mąki to 2000(zamiast 1850), ale i tak nie zmieniałam ilości wody.Dodałam dokładnie tyle ile w przepisie.Ciasto się nie kleiło.Zaskoczylo mnie ja bardzo wyrósł.W skrócie :pycha😋Pozdrawiam!

Jestem w szoku. Pierwszy raz zrobiłam chleb i jest wspaniały! Dziękuję za tak świetny i przedewszystkim łatwy przepis

Właśnie dzisiaj piekłam chlebek jest bardzo łatwy i niesamowicie wspaniały w smaku. Dziękuje za przepis🙏😋

Wyszedł fenomenalny!!! Użyłam mąki z Targroch orkiszowej do wypieku chleba i drożdży instant. Nigdy mi tak chleb nie smakował, nawet z żadnej piekarni.

Można spróbować. Wystarczy zmniejszyć temperaturę pieczenia o 20 stopni, czyli piec w 160 stopniach. Czas trzeba już dostosować samodzielnie- jak skórka zacznie się za mocno przypiekać, chlebek wystarczy przykryć folią aluminiową, a gotowość możemy sprawdzić pukając w powierzchnię. Jeśli będzie wydawać pusty dźwięk, to znaczy że jest ok 🙂

Można, tak jak pisałam poniżej. 🙂
Zamiast 30g świeżych użyć 10g suchych 🙂 dodajemy je bezpośrednio do mąki, dokładnie mieszamy i dodajemy resztę składników.

Polecam przepis. Już drugi tydzień wypiekam ten chlebek (co 2-3 dni) i za każdym razem wychodzi. Wszystko zgodnie z przepisem poza solą, daję 2 łyżeczki. Ciasta wychodzi na pół keksówki 30 cm, ale drugie wyrastanie już ją wypełnia. Oczywiście trzeba pilnować temperatury wody i delikatnie obchodzić się z ciastem przy wstawianiu do piekarnika.

Mam pytanie. Przy wyrabianiu ciasta porobiły mi się gluty i czym dłużej wyrabiam jest ich coraz więcej. Co moglam zrobić zle?

Trudno powiedzieć jeśli nie widzi się ciasta, ale wydaje mi się, że przyczyną może być za mała ilość wody lub w podobnym przypadku jej nadmiar 🙂

Super chlebek 😍😍 nareszcie się udał i to jeszcze jak 😊😊jedyny przepis który wyszedł za pierwszym razem, dziękuję pozdrawiam i polecam dziewczyny😘

Czy chlebek wyjdzie również z mąki orkiszowej 2000 ? Ostatnio miałam kilka nieudanych podejść do chleba. Może faktycznie dawałam za dużo wody i dlatego ładnie wyglądał z zewnątrz a w środku był w połowie pusty + gliniasty.

Tak, mąka z przepisu miała typ 2000 🙂
To z pewnością problem z ilością wody, jednak praktyka czyni mistrza! 🙂 Trzymam kciuki za udane wypieki! 🙂

Wyszedł zakalcowaty.Prosiłabym o jasne określenie typu mąki- tu pisze Pani, że 2000, w przepisie 1850. Zrobiłam z 1850. Może dlatego nie wyszedł, bo jednak każdy typ mąki determinuje określoną ilość wody.

To w komentarzu jest błąd, niemniej jednak ciasto trzeba po prostu wyczuć i tu już wchodzi temat wody.
Jeśli chodzi o chłonność mąki to prawda – ilość wody może się znacznie różnić, nawet przy tym samym typie, ale np. innej firmy.

Mogą, zamiast 30g swieżych użyć 10g suchych 🙂 dodajemy je bezpośrednio do mąki, dokładnie mieszamy i dodajemy resztę składników 🙂

Po pierwszym wyrośnięciu?
Jeśli tak to ciasto na ten chlebek jest klejące- nie formujemy go w rękach, tylko przekładamy do korytka. Żeby przełożenie poszło łatwiej, można łyżkę zamoczyć w wodzie, wtedy ciasto da się ładnie wyciągnąć z miski i wygładzić. 🙂
Jeśli jednak na Pani oko ciasto jest zbyt mokre, można dodać odrobinę mąki. 🙂

Z mąki orkiszowej pełnoziarnistej/razowej chleb orkiszowy będzie bardziej pożywny ze względu na większość zawartość błonnika, ale dość ciężki w swojej konsystencji. Nie jest to chleb sprężysty i pulchny. Z mąki orkiszowej typ 1050 pieczywo będzie natomiast już bardziej pulchne i delikatniejsze Przede wszystkim pieczywo orkiszowe jest pyszne i zdrowe.

Witaj, właśnie upiekłam, ale mam wrażenie że górna część chleba jakby się odwarstwiła, popękała, nie wiem czy nie będzie się oddzielać od reszty przy krojeniu, wiesz co moze być przyczyną?

Jak górna skórka odchodzi od miąższu, to przyczyną może być za szybkie wyrastanie lub piekarnik był za mocno rozgrzany. W przypadku za wysokiej temperatury pieczenia, chlebek może też popękać. 🙂 Więc wina prawdopodobnie leży po stronie piekarnika- następnym razem możesz zmniejszyć temperaturę pieczenia, wtedy dostosuj tylko czas i powinno być dobrze. 🙂

Skomentuj