Lato w większości kojarzy nam się z przyjemnościami i dla naszych kuchni jest to szczególnie przyjemny okres, gdyż wiąże się z przygotowaniem sezonowych potraw, bogactwem świeżych owoców, ziół i warzyw, przygotowywaniem konfitur i innych przetworów. Niestety, ten czas to także idealna pora na muszki owocówki, które są zmorą wielu gospodyń domowych w okresie lata. W tym poradniku poznasz kilka sprawdzonych trików na pozbycie się muszek owocówek, dzięki którym pokonasz te małe insekty skutecznie i domowymi sposobami!
Poznaj wroga – czyli co warto wiedzieć o muszkach owocówkach
Muszki owocówki możemy spotkać także pod nazwą wywilżnia, octówka lub drozofila karłowata. Są to malutkie insekty, mierzące niespełna 2-3 mm i charakteryzujące się żółtawym ubarwieniem. Głównym pożywieniem owocówek są drożdże, żyjące na gnijących owocach. Dobrą pożywką owocówek stają się więc podpsute owoce i warzywa, ale także są wabione przez otwarte wino, dżemy i konfitury, soki owocowe oraz ocet. Dorosłe muszki owocówki żyją stosunkowo krótko, bo około 2-3 tygodni, jednak rozmnażają się w zastraszającym tempie. Dorosła samica może złożyć około 50 jaj dziennie, które w temperaturze pokojowej potrzebują jedynie 5-10 dni, by wylęgło się nowe pokolenie tych uprzykrzających życie owadów. Jeśli więc nie chcemy mieć w domu plagi owocowych muszek, powinniśmy zacząć zwalczać je jak najprędzej od pojawienia się ich w naszym domu.
Spis treści
Skąd się biorą muszki owocówki?
Wielu z nas zastanawia się, skąd biorą się muszki owocówki i jak znalazły się w naszych mieszkaniach. Odpowiedź jest prosta- latem często otwieramy okna, a w kuchni zawsze jest przyjemne dla tych owadów ciepełko i smakowite kąski w postaci świeżych owoców, soków czy nawet piwa. Najczęściej muszki wabione zapachem wlatują do naszych mieszkań, jednak nie sztuką jest przyniesienie ich np. z bazaru. Wystarczy, że kupimy „zainfekowane” wcześniej owoce lub warzywa, na których znajdują się niewidoczne gołym okiem larwy owocówek. Wystarczy więc kilka dni, a nawet godzin, by w naszej kuchni latało całe stado owocówek.
Jak długo żyją owocówki bez pożywienia?
Skutecznym sposobem na zwalczenie muszek owocówek jest usunięcie z kuchni wszelkiego rodzaju produktów, które je wabią. Można pochować owoce do lodówki, na bieżąco myć naczynia od soków i pamiętać o zakręcaniu słoików z konfiturami, a muszki owocówki zaczną powoli znikać. Długość życia owocówek pozbawionych pokarmu trwa około 3-5 dni. Jednak ze względu na wcześniej wspomniane szybkie tempo rozmnażania i przynoszenie owocówek wraz z zakupionymi owocami i warzywami, warto pamiętać o zastawieniu pułapki na muszki owocówki oraz o myciu zakupionych owoców i warzyw zaraz po przyjściu do domu.
Czy muszki owocówki są groźne dla ludzi?
Same w sobie muszki owocówki oprócz lekkiego obrzydzenia nie stanowią dla nas zagrożenia, gdyż nie gryzą. Podobnie jak zwykłe muchy, tak i owocówki przechadzają się po różnego rodzaju powierzchniach, żywiąc się głównie rozkładającą się materią organiczną. Poprzez to owocówki mogą przenosić na żywność różnego rodzaju choroby i bakterie, które mogą być groźne dla naszego zdrowia.
Muszki owocówki – zwalczanie
Walkę z owocówkami należy zacząć zaraz po spostrzeżeniu pierwszego osobnika. Zapobiegnie to rozmnażaniu się muszek owocówek, a tym samym walką z całą ich plagą. W sklepach możemy znaleźć wszelkiego rodzaju pułapki na muszki owocówki, które kosztują około kilku, kilkunastu złotych. Jeśli jednak nie chcemy kupować niesprawdzonych pułapek na muszki, możemy skłonić się ku skutecznym i prostym sposobom domowym, które przedstawiam poniżej.
Domowy sposób na muszki owocówki
W pierwszej kolejności chcę Wam przedstawić mój sposób na muszki owocówki, który pokonał nawet znany sposób z octem. Mianowicie:
- Kawałki cytryny + woda + płyn do naczyń + lejek + słoik
Z kartki papieru zrobić lejek z małą dziurką (taką, by owocówka mogła swobodnie przez niego przejść). Do niewielkiego słoiczka wrzucić 2 ćwiartki cytryny, odrobinę wody (tyle, by zakryła cząstki cytryn do połowy) i kilka kropel płynu do mycia naczyń. Na słoiczku umieścić lejek, obkleić go taśmą dookoła, by owocówki nie mogły opuścić pułapki.
Muszki owocówki wchodząc przez lejek nie mogą wydostać się z powrotem przez otwór, dlatego ważne jest oklejenie łączenia słoiczka i lejka taśmą. Cytryna skutecznie wabi owocówki, które nie mogąc się wydostać i w końcu toną w mieszaninie wody i płynu.
- Cząstki jabłka + słoik/miska + folia spożywcza
Do słoiczka lub miseczki wrzucić cząstki jabłka. Na powierzchni naczynia naciągnąć folię spożywczą tak, by nie było żadnych szczelin i zabezpieczyć boki gumką recepturką. W folii zrobić kilka nakłuć w centralnej części, najlepiej wykałaczką lub widelcem. Taka pułapka uniemożliwi owocówkom ucieczkę, a może okazać się skuteczna. Do przygotowania tej pułapki na muszki równie dobrze nadadzą się same obierki jabłka, jak również inne owoce, np. nektarynka, brzoskwinia czy śliwka.
- Ocet jabłkowy + woda + płyn do naczyń
Chyba jednym z najbardziej popularnych domowych sposobów na muszki owocówki jest mieszanina z octu owocowego i wody. Ocet, szczególnie owocowy, jest bardzo dobrym wabikiem muszek owocówek. Aby jednak pułapka była skuteczna, warto dodać do niej kilka kropel płynu do naczyń. Wystarczy zmieszać wodę i ocet, najlepiej jabłkowy, w proporcji 1:1 i dodać 3-4 krople płynu do naczyń. Taka mikstura zwabi muszki owocówki i sprawi, że muszki zwabione zapachem zaczną tonąć.
- Cytryna + goździki + lejek
Sposób na muszki owocówki z cytryną i goździkami jest niemal identyczny jak sposób 1. W
słoiku wystarczy umieścić kawałki cytryny naszpikowanej goździkami, włożyć lejek i okleić taśmą. Na takiej samej zasadzie działa sposób na owocówki z użyciem banana. Do słoiczka zamiast cytryny wystarczy włożyć kawałek banana lub jego skórkę i dalej postępować tak samo.
- Wino
Skutecznym trikiem na zwalczenie muszek owocówek jest zostawienie otwartej butelki z resztką wina. Jak się okazuje, oprócz zamiłowania do podpsutych owoców, owocówki wabi alkohol. 😉 Wino swoim owocowym aromatem zwabi muszki do środka, które dalej nie będą mogły się wydostać dzięki wąskiej szyjce butelki.
Jest to jedynie cząstka ze sposobów na owocówki, jednak według mnie najbardziej skuteczna. Warto jednak pamiętać, aby pułapki na muszki owocówki zastawiać na noc, gdyż to właśnie wtedy te malutkie owady żerują najchętniej. Przed akcją zwalczania owocówek należy zadbać o pochowanie potencjalnego pożywienia owocówek. Warto więc schować owoce i warzywa do lodówki, pozmywać naczynia po sokach, wyrzucić śmieci i powycierać blaty kuchenne.
Świeczki zapachowe na owocówki
Muszki owocówki podobno nie lubią zbyt intensywnych zapachów. Dobrym rozwiązaniem jest więc umieszczenie w kuchni świeczki zapachowej lub zapachu podłączanego do prądu, który odstraszy owocówki. Według niektórych, owocówki odstrasza zapach miętowy, chociaż temu za bardzo nie ufam, gdyż te małe potworzątka jeszcze jakiś czas temu po wyżerce na nektarynce, odpoczywały na listkach świeżej mięty w mojej kuchni. Więc dopóki nie zastosujesz naprawdę skutecznej pułapki na owocówki, raczej tylko je rozpieścisz ładnym zapachem. 😀
Muszki owocówki – jak zapobiegać ich pojawieniu?
Aby zapobiec pojawianiu się muszek owocówek w domu, warto pamiętać o profilaktyce. Dobrym sposobem jest zamontowanie w okresie letnim siatek na oknach, które uchronią nasze wnętrza przed lokatorami na gapę. 😉 Dodatkowo warto pamiętać o myciu świeżo kupionych owoców i warzyw, a przede wszystkim o zjadaniu ich na bieżąco. Aby zapobiec pojawieniu się muszek, powinniśmy myć naczynia po sokach, konfiturach itp., zaraz po skończonym posiłku i nie powinniśmy zapominać o zamykaniu opakowań. Dodatkowo nie należy zapominać o regularnym wyrzucaniu śmieci, szczególnie, gdy znajdują się w nich obierki i resztki jedzenia- to także doskonała pożywka dla naszych małych nieprzyjaciół. 😊 Aby uniknąć pojawienia się owocówek w naszym domu, powinniśmy zadbać o prawidłowe przechowywanie żywności. W tym celu możemy użyć specjalnych pojemników.
A jakie są Wasze sposoby na muszki owocówki? Koniecznie dajcie znać! 🙂
Mój błyskawiczny sposób na plagę muszek: odkurzyć odkurzaczem który później wynieść na zewnątrz,otworzyć niech poznają świat te co przeżyły.Przemyć blaty i szafki z zewnątrz na szybko nową sciereczką z płynem.
muszki owocowki zwlaszcza w lato potrafia byc wyjatkowo natretne ;/
Ocet i płyn do mycia naczyń nie działa!
To zależy czy użyty był ocet zwykły (spirytusowy) czy jabłkowy. 🙂 Jeśli jabłkowy i nie działa, to warto przetestować tip nr 1 z tego poradnika. Sprawdzony wielokrotnie, zawsze się sprawdza 😉
Te bzdury powtarzane prawie w każdym poradniku, że ocet i płyn do mycia naczyń zwabia owocówki jest głupi. Sprawdziłem -nie działa !
A używał Pan octu spirytusowego czy jabłkowego? 🙂
Jak dla mnie mikstura z octu jabłowego i płynu do naczyń plus liście laurowe jako odstraszacz działa zarąbiście
Godne przetestowania! 🙂
Liście laurowe?? Jak?
Sposób z butelką wina był bardzo przyjemny i jednocześnie skuteczny 🙂 Dzięki!