Młoda kapusta zasmażana
z boczkiem

Kapusta zasmażana z boczkiem

Udostępnij za pomocą:

lub zwyczajnie skopiuj, a następnie udostępnij poniższy adres:

Składniki

Ilość porcji:
1 główka młodej, białej kapusty
1 pęczek koperku
100 ml wody (niepełne 0.5 szklanki)
około 150-200 g wędzonego boczku
1-2 łyżki masła
1.5 łyżki mąki
0.5 łyżeczki soku z cytryny
cukier, sól i pieprz do smaku

Składniki

Opis dania

Udostępnij

Nie od dziś wiadomo, że kapusta zasmażana jest jednym z najsmaczniejszych dodatków do obiadu, idealnie komponującym się z tradycyjnym schabowym i młodymi ziemniaczkami. Na moim stole kapusta zasmażana pojawia się najczęściej wiosną, kiedy to w sklepach i na straganach dostępna jest młoda kapusta, a ogrody obfitują w pachnący koper. My młodą kapustę zasmażaną najbardziej lubimy z dodatkiem wędzonego boczku, jednak Wy bez przeszkód możecie z niego zrezygnować. 🙂 Kapusta zasmażana jest prosta w wykonaniu i niesamowicie smaczna, dlatego jeśli jeszcze jej nie przygotowaliście, koniecznie nadróbcie zaległości! 🙂

Przygotowanie

1
Gotowe

Z młodej kapusty obrać wierzchnie, grube liście, resztę umyć i osuszyć. Kapustę podzielić na ćwiartki, z każdej części wykroić biały, twardy głąb, resztę poszatkować. Koper umyć i posiekać.

2
Gotowe

Kapustę przełożyć do garnka, zalać wodą, dodać 2 szczypty soli, 2 szczypty cukru, 2 szczypty pieprzu oraz sok z cytryny i gotować na niewielkim ogniu pod przykryciem przez około 15 minut, aż kapusta widocznie zwiędnie. W tym czasie możemy przygotować boczek.

3
Gotowe

Boczek pokroić w kostkę, wrzucić na patelnię i smażyć do czasu, aż boczuś ładnie się wytopi i przyrumieni.

Kiedy kapusta będzie już miękka, dodać do niej posiekany koper i usmażony boczek (bez tłuszczu), i podgrzewać dalej, ale bez przykrywki. UWAGA! Tłuszcz, który wytopił się z boczku powinien zostać na patelni, gdyż posłuży nam do zrobienia zasmażki.

4
Gotowe

Przygotowanie zasmażki:

Do tłuszczu, który wytopił się z boczku dodać masło i rozpuścić. Do tłuszczu dodać mąkę i dokładnie wymieszać. Zasmażka po dodaniu mąki zacznie się pienić, więc nie musimy panikować - tak ma być. :) Tak przygotowaną zasmażkę dodać do kapusty, dokładnie wymieszać i całość zestawić z ognia.

W razie konieczności kapustę zasmażaną doprawić do smaku solą i pieprzem.

Joanna

Joanna

Pasjonatka kuchennych eksperymentów z wbudowanym trybem „na oko”. Lubię dzielić się z innymi swoimi kulinarnymi wytworami jak i daniami, które od zawsze gościły w moim rodzinnym domu.

Roladki z kurczaka w sosie serowym
poprzedni
Roladki z kurczaka ze szparagami w sosie serowym
Prawdziwy przepis na spaghetti bolognese
następny
Spaghetti bolognese (spaghetti po bolońsku)

Komentarze Ukryj komentarze

Taka kapusta przede wszystkim kojarzy mi się ze smakami mojego dzieciństwa. Często do obiadu przygotowywała ją moja babcia. Zawsze była przepyszna. Sama przygotowuję w domu najczęściej surówki i nawet zapomniałam o takiej smacznej alternatywie. Wypróbuję na niedzielny obiad, ciekawe czy zasmakuje mojej rodzinie 🙂

Skomentuj