Ciasto na pierogi
przepis podstawowy

Ciasto na pierogi idealne

Udostępnij za pomocą:

lub zwyczajnie skopiuj, a następnie udostępnij poniższy adres:

Składniki

Ilość porcji:
1 kg mąki pszennej
+/- 2 szklanki ciepłej, przegotowanej wody woda powinna mieć temperaturę około 60-70 stopni Celsjusza
2 żółtka
szczypta soli

Składniki

Opis dania

Udostępnij

Pierogi są nieodłącznym elementem świąt i to właśnie one wyróżniają naszą polską kuchnię, choć pierwotnie wywodzą się z Chin. Przepisów na idealne ciasta na pierogi jest bardzo wiele – praktycznie rzecz biorąc, w każdym domu ciasto na pierogi przygotowuje się inaczej. Nieodłącznym elementem pierogów, a wręcz pozycją obowiązkową jest farsz. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć pierogi ruskie (czyli z farszem z ziemniaków i twarogu), pierogi z kapustą i grzybami, pierogi z mięsem, pierogi ze szpinakiem, a także te przygotowywane na słodko, jak pierogi z serem, truskawkami czy jagodami. Ja najczęściej przygotowuję pierogi z farszem ze świeżej kapusty i skwarek ze słoniny (według przepisu Mamy i Babci), a także pierogi na słodko z serem lub czekoladą.

W tym wpisie przedstawię Wam prosty przepis na miękkie i idealnie elastyczne ciasto na pierogi, które nie pęka podczas gotowania i doskonale komponuje się z różnymi rodzajami farszu. W taki sposób pierogi przygotowywała moja Babcia.

Przygotowanie

1
Gotowe

Przygotowanie ciasta na pierogi:

Z podanych proporcji wychodzi około 90-100 sztuk pierogów średniej wielkości. Oczywiście proporcje można dostosować do własnych potrzeb.

Mąkę przesiać przez sito (najlepiej do miski), dodać sól i żółtka. Dokładnie wymieszać łyżką. Do mąki stopniowo dodawać wodę, mieszać łyżką do czasu, aż mąka zacznie wchłaniać wodę. Ciasto przełożyć na stolnicę oprószoną mąką i rękoma wyrobić gładkie ciasto. W razie potrzeby dodać więcej wody lub dodatkowo podsypać mąką. Ciasto powinno być miękkie i elastyczne, i nie powinno lepić się do rąk.

2
Gotowe

Ciasto na pierogi możemy podzielić na dwie części - będzie łatwiej wałkować. Jedną część zostawić na stolnicy, drugą przełożyć do miski wysypanej mąką i przykryć ściereczką (lnianą lub bawełnianą), by ciasto na pierogi nie wysychało.

Ciasto rozwałkować na grubość około 2-3 mm i wykrawać okręgi (najlepiej szklanką lub specjalną formą do wykrawania pierogów). Każde kółeczko delikatnie rozciągnąć palcami, nadziewać farszem. Sklejać na pół i dokładnie zlepić ranty, odkładać na bok stolnicy oprószonej mąką.

3
Gotowe

Gotownie pierogów:

W garnku zagotować wodę z solą lub cukrem (w zależności od tego, czy robimy pierogi na słodko czy na słono). Pierogi wrzucać do wody, gotować na wolnym ogniu. Gdy pierogi wypłyną na wierzch, zamieszać drewnianą łyżką i gotować jeszcze 3-5 minut, w zależności od wielkości pierogów.

Aby pierogi nie pękały w czasie gotowania, należy mieszać je delikatnie drewnianą łyżką, nie metalową. Metalowa łyżka może bowiem poszarpać ciasto.
Jeśli mamy zamrożone pierogi, nie należy ich wcześniej rozmrażać, gdyż mogą się po prostu rozwalić. Zamrożone pierogi bez rozmrażania należy wrzucić do gotującej się wody i postępować jak wyżej.

4
Gotowe

Mrożenie pierogów:

Jeśli chcemy pierogi zamrozić, należy układać je pojedynczo na blaszce (do pieczenia) posypanej mąką i w takiej postaci wstawić do zamrażalnika. Po około 45-60 minutach zamrożone pierogi możemy przełożyć do woreczków do mrożenia. Taki sposób mrożenia sprawi, że pierogi po przełożeniu do woreczka nie posklejają się.

Ciasto na pierogi – z jajkiem czy bez?

Jak widzicie, mój przepis na ciasto pierogowe zawiera w sobie żółtko jajka.
Ogólnie rzecz biorąc, dodając całe jajko (wraz z białkiem) sprawia, że ciasto staje się twardsze, dlatego dość spora część osób decyduje się na ciasto pierogowe bez jajka. Moja Babcia zwykle dodawała żółtko lub całkowicie rezygnowała z jajka, zachowując proporcje podane w przepisie i ciasto zawsze wychodziło idealne.
Podobno jeśli do ciasta na pierogi dodamy jajko, ciasto nie przepuści tyle soku, np z jagód czy jabłek.

Z podanego wyżej przepisu , przygotujecie pierogi na słono i słodko:

  • ruskie,
  • z kapustą i grzybami,
  • z kapustą świeżą,
  • ze szpinakiem,
  • z mięsem,
  • z kurczakiem,
  • z pieczarkami,
  • z jagodami,
  • z jabłkiem,
  • z serem,
  • z truskawkami,
  • z czekoladą,
  • z kajmakiem,

i wszystkimi innymi wymyślonymi farszami do pierogów.

Ciasto na pierogi z mlekiem, masłem czy olejem?

Tyle ile domów, tyle też przepisów na ciasto pierogowe.
Ja zwykle trzymam się przepisu, którego nauczyła mnie Babcia, jednak przeszukując przepisy na pierogi możemy natknąć się także na ciasto pierogowe z mlekiem, masłem czy olejem. Ciasto na pierogi z mlekiem jest bardzo delikatne, natomiast dodatek masła czy oleju sprawi, że ciasto na pierogi będzie bardziej elastyczne.

Mój przepis na ciasto na pierogi doskonale nada się także do przygotowania pierożków Pielmieni lub uszek do barszczu. Jeśli zabraknie Wam farszu i nie będziecie wiedzieli, jak wykorzystać pozostałe ciasto do pierogów, możecie zrobić z niego np. podpłomyki. Dodatkowo ciasto pierogowe z podanego wyżej przepisu możecie bez przeszkód zamrozić i wykorzystać je w późniejszym czasie. 🙂

Joanna

Joanna

Pasjonatka kuchennych eksperymentów z wbudowanym trybem „na oko”. Lubię dzielić się z innymi swoimi kulinarnymi wytworami jak i daniami, które od zawsze gościły w moim rodzinnym domu.

Śledź w śmietanie
poprzedni
Śledzie w śmietanie
następny
Łaciate pierogi - czyli pierogi z kakao i jabłkiem

Komentarze Ukryj komentarze

Dobrze rozumiem, że to takie uniwersalne ciasto, które nada się do pierogów na słodko jak i na słono? Różnica będzie polegać na ilości dodanego cukru lub soli?

Tak, dokładnie, jest to ciasto uniwersalne 🙂
Z tym, że ja w przepisie nic nie zmieniam – do pierogów słodkich po prostu słodzę wodę, w której gotuję pierogi, do pierogów na słono wodę solę. 🙂

Potwierdzam, ciasto wychodzi świetne, w smaku przypomina to co robiła moja babcia. Pierogi nie rozklejają się podczas gotowania. Pozdrawiam!

Skomentuj