Tiramisu
z mascarpone

Ciasto tiramisu

Udostępnij za pomocą:

lub zwyczajnie skopiuj, a następnie udostępnij poniższy adres:

Składniki

Ilość porcji:
Składniki na naczynie o wymiarach około 26,5x17 cm:
250 g serka mascarpone
2 żółtka
2 łyżki cukru pudru
1 opakowanie podłużnych biszkoptów (lady fingers) okolo 100-150 g
1 szklanka mocnej, świeżo parzonej kawy
1 kieliszek likieru amaretto
1-2 łyżki ciemnego kakao

Składniki

  • Składniki na naczynie o wymiarach około 26,5x17 cm:

Opis dania

Udostępnij

Tiramisu jest to popularny deser na bazie biszkoptów nasączonych kawą espresso i masy z jaj z mascarpone, wywodzący się z Włoch. Tiramisu w zależności od regionu z którego pochodzi, może przybierać różne formy i receptury. W Polsce do nasączenia biszkoptów wykorzystuje się mieszankę mocnej kawy i likieru Amaretto, we Włoszech natomiast kawę i wino Marsala. Niektóre przepisy na tiramisu wykorzystują również użycie do masy całych jaj, samych żółtek lub samych białek. Ciasto tiramisu w zależności od regionu może być również posypane ciemnym kakao bądź wiórkami gorzkiej czekolady. Ja w dzisiejszym wpisie przedstawię Wam mój przepis na tiramisu, który najczęściej praktykowany jest w Polsce. Przepis na tiramisu jest bardzo prosty, a sam deser nie wymaga pieczenia i świetnie komponuje się z filiżanką czarnej, świeżo zaparzonej kawy.

Proporcje podane w poniższym przepisie na tiramisu, starczają do przygotowania deseru w naczyniu żaroodpornym o pojemności 1,4 l i wymiarach około 26,5×17 cm.

Przygotowanie

1
Gotowe

Do tiramisu można użyć zarówno kawy rozpuszczalnej, jak i sypanej. Ja zrobiłam napar z kawy rozpuszczalnej, gdzie na całą szklankę wsypałam 3 lekko czubate łyżeczki kawy.
W przypadku kawy sypanej, napar możemy przygotować z 3 lekko czubatych łyżeczek kawy, a po wystudzeniu przecedzić ją przez drobne sitko, w celu pozbycia się fusów.

Kawę odstawić do wystudzenia. Po wystudzeniu kawę przelać do podłużnego naczynia (aby było łatwiej nasączać biszkopty), dodać likier i wymieszać.

2
Gotowe

Przygotowanie masy do tiramisu:

Jaja do tiramisu należy uprzednio sparzyć (patrz wskazówka na dole strony). Żółtka oddzielić od białek. Żółtka utrzeć na niemal białą, puszystą masę, dodać cukier puder i miksować do całkowitego połączenia. Do masy z żółtek stopniowo dodawać serek mascarpone (najlepiej po 1 łyżce), cały czas miksując na najniższych obrotach miksera. Masa powinna być jednolita i puszysta.

3
Gotowe

Biszkopty maczać w naparze z kawy i Amaretto, układać w naczyniu. Na warstwę biszkoptów wyłożyć połowę masy z jajek, przykryć kolejną warstwą nasączonych biszkoptów. Na biszkopty wyłożyć resztę masy z jajek i wyrównać. Całość posypać ciemnym kakao i odstawić do lodówki na kilka godzin.

Tiramisu podawać mocno schłodzone.

Wskazówka!

1. Parzenie jajek do tiramisu.

Jajka do tiramisu należy uprzednio sparzyć, by wyeliminować potencjalne bakterie salmonelli, znajdujące się w skorupce. Jajka przed parzeniem powinny być w temperaturze pokojowej, aby nie popękały podczas sparzania. Należy także zwrócić uwagę, czy skorupka nie jest już uszkodzona.

Skorupki jaj przemyć nasączonym octem wacikiem. Do około 1/2 wysokości kubeczka wlać wrzątek, jajko położyć na łyżce i delikatnie zanurzyć we wrzątku, odczekać około 10 sekund i wyciągnąć jajko.

2. Czym zastąpić Amaretto w tiramisu?

Jeśli chcemy przygotować tiramisu, a w swoim barku nie posiadamy likieru Amaretto, możemy użyć dowolnego alkoholu, dodając do niego 2-3 krople esencji migdałowej (olejku migdałowego). Ja często w zastępstwie Amaretto stosuję wódkę orzechową, dodając właśnie migdałowy olejek.

 

Joanna

Joanna

Pasjonatka kuchennych eksperymentów z wbudowanym trybem „na oko”. Lubię dzielić się z innymi swoimi kulinarnymi wytworami jak i daniami, które od zawsze gościły w moim rodzinnym domu.

Przepis na ciasto marchewkowe
poprzedni
Ciasto marchewkowe prosty przepis
Ciasto z jabłkami salceson
następny
Ciasto salceson proste ciasto z jabłkami

Komentarze Ukryj komentarze

Skomentuj