Karp na wigilię wpisał się do Polskiej tradycji tak samo, jak uszka do barszczu, jednak skąd wziął się zwyczaj spożywania karpia w czasie świąt Bożego Narodzenia? Wielu z nas z pewnością odpowiedziałoby, że jest to wiekowy, staropolski zwyczaj, który po dziś dzień podtrzymywany jest tradycją. Otóż nie, prawda jest taka, że karp na dobre zagościł na naszych stołach stosunkowo niedawno, bo w połowie ubiegłego wieku.
Historia karpia w kuchni polskiej
Wzmianki o karpiu w polskiej kuchni pojawiają się już w XII wieku, gdzie w późniejszych czasach popularność spożywania tej ryby nieco spadła, poprzez prowadzone w tym czasie wojny. Karp ponownie powrócił do kuchni dopiero pod koniec XVII wieku, kiedy to w hodowli pojawił się karp królewski, posiadający znacznie większą ilość mięsa. Mimo swojej popularności w tych czasach, karp nie był w żaden sposób kojarzony z Wigilią (na święta chętniej serwowano szczupaka).
„Karp na każdym wigilijnym stole w Polsce”
Karp wpisał się do naszej tradycji dopiero w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Jako, że był rybą tanią, szybko rosnącą i dość łatwą w hodowli, był doskonałym „zapychaczem” świątecznych stołów w czasach PRL-u. Jak się okazuje, projekt ówczesnego ministra Hilarego Minca był strzałem w dziesiątkę- hasło „karp na każdym wigilijnym stole w Polsce” zapoczątkowało tradycję wigilijnego karpia, która podtrzymywana jest po dziś dzień.
Karp – tradycji stanie się zadość?
Jedni go kochają, inni nienawidzą, a jeszcze inni jedzą tylko i wyłącznie na wigilię, bo tak nakazuje tradycja… W wielu domach powoli odchodzi się od tradycji spożywania karpia w czasie świąt Bożego Narodzenia. Dzieje się tak nie tylko ze względu na charakterystyczny, nieco mułowaty posmak karpia i dużą ilość ości, ale także ze względu na dużą dostępność w sklepach innych gatunków ryb. Do łask z powrotem wraca śledź, a karp zastępowany jest dorszem, miruną, solą, pangą i wieloma innymi gatunkami ryb.
Jak przygotować karpia na wigilię?
Choć tradycja karpia na wigilijnym stole dla wielu może być zaskoczeniem, to i tak karp w wielu domach na stale pozostanie w świątecznym menu. Karp smażony na wigilię jest z pewnością najpopularniejszą formą podania, jednak równie znany jest karp w galarecie, karp po żydowsku i karp pieczony, natomiast w niektórych domach przygotowuje się karpia w śmietanie lub smażonego karpia w occie.
Sprawdź także mój poradnik na temat 12 potraw wigilijnych.
Myślę że karp jest pyszną rybą ale wiem cała moja rodzina go bardzo lubi , chociaż ja nie jem ponieważ ma dużo ości .