Sernik bez spodu
z mlekiem skondensowanym (tylko 4 składniki!)

Sernik bez spodu z mlekiem skondensowanym

Udostępnij za pomocą:

lub zwyczajnie skopiuj, a następnie udostępnij poniższy adres:

Składniki

Ilość porcji:
Składniki na blaszkę 24x24 cm:
1 kg twarogu sernikowego w wiaderku
5 jaj "L"
1 puszka mleka skondensowanego
2 budynie waniliowe w proszku
Składniki do polewy czekoladowej:
1/3 kostki margaryny
3 łyżki wody
3 łyżki cukru
2 łyżki ciemnego kakao
3 łyżki gęstej śmietany (12 lub 18 %)

Składniki

  • Składniki na blaszkę 24x24 cm:

  • Składniki do polewy czekoladowej:

Opis dania

Udostępnij

Serniki to chyba jedne z najbardziej popularnych ciast, które cieszą się największym powodzeniem szczególnie w czasie świąt i rodzinnych uroczystości. Sernik raczej uchodzi za dość wymagające i pracochłonne ciasto. I owszem sernik tradycyjny wymaga nieco wprawy i doświadczenia, jednak idąc z duchem czasu nawet najbardziej skomplikowane przepisy zostały uproszczone. Jeśli więc nie jesteś mistrzem serników, a nie możesz żyć bez smaku tego ciasta, koniecznie wypróbuj mój sprawdzony przepis na sernik bez spodu, z dodatkiem mleka skondensowanego.

Do  przygotowania tego sernika wystarczą jedynie 4 składniki, a smak jest naprawdę fantastyczny! Sernik z mlekiem skondensowanym jest banalnie prosty w przygotowaniu, dlatego też jest idealnym ciastem dla każdego- nawet tego, który do serników ma dwie lewe ręce. 😉 Po upieczeniu sernik jest bardzo puszysty, a konsystencją przypomina piankę/ptasie mleczko. Ja swój sernik bez spodu często podaję na święta, gdyż jego przygotowanie nie zajmuje więcej niż 10 minut, co w świątecznym zamieszaniu jest dużym plusem. 😉 Spróbuj koniecznie (na święta i nie tylko)!

Przygotowanie

1
Gotowe

Żółtka oddzielić od białek. Żółtka utrzeć na białą, puszystą masę, ciągle miksując dodać mleko skondensowane. Do masy stopniowo dodawać twaróg sernikowy z wiaderka, cały czas miksując. Do masy serowej dodać budynie w proszku, dobrze zmiksować.

2
Gotowe

Białka w oddzielnej misce ubić na sztywną pianę. Ubite białka dodać do masy serowej, delikatnie wymieszać (ręcznie), najlepiej szpatułką.

3
Gotowe

Spód blaszki wysmarować masłem, wysypać niewielką ilością krupczatki lub bułki tartej. Masę serową wylać na blachę, wyrównać. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni, piec przez około 50-60 minut (bez termoobiegu).

4
Gotowe

Po upieczeniu sernika bez spodu wyłączyć piekarnik, odczekać 10 minut bez otwierania drzwiczek. Po tym czasie drzwi piekarnika uchylić, zostawić sernik na jeszcze około 15 minut. Sernik z mlekiem skondensowanym wyciągnąć z pieca i zostawić do całkowitego wystudzenia.

5
Gotowe

Przygotowanie polewy:

Wszystkie składniki przełożyć do garnuszka, podgrzewać na małym ogniu, co jakiś czas mieszając. Masę czekoladową doprowadzić do zagotowania- masa powinna widocznie gęstnieć. Polewę należy dokładnie mieszać, by się nie przypaliła. Lekko stężałą polewę czekoladową wylać na sernik, odstawić do całkowitego stężenia.

Wskazówka:

  • Sernik bez spodu z powyższego przepisu można przygotować w tortownicy o średnicy 28 cm lub nieco większej blaszce.
  • Ranty sernika obkroić dopiero po całkowitym wystudzeniu ciasta.
  • Budynie waniliowe możemy zastąpić innymi smakami, np. śmietankowym czy cytrynowym.
  • Dla wzbogacenia smaku, do sernika bez spodu z mlekiem skondensowanym możemy dodać np. startą skórkę pomarańczową.
  • Zamiast polewy czekoladowej, sernik bez spodu możemy obsypać cukrem pudrem lub polukrować. Warto jednak najpierw go spróbować, by ciasto w połączeniu z pudrem bądź lukrem nie było zbyt słodkie. 🙂
Joanna

Joanna

Pasjonatka kuchennych eksperymentów z wbudowanym trybem „na oko”. Lubię dzielić się z innymi swoimi kulinarnymi wytworami jak i daniami, które od zawsze gościły w moim rodzinnym domu.

Ciasto z dynią - sprawdzony przepis
poprzedni
Ciasto dyniowe czekoladowe (dyniowe brownie)
Zakwas z buraków - jak zrobić.
następny
Zakwas z buraków (zakwas na barszcz czerwony)

Komentarze Ukryj komentarze

Moja babcia robiła podobny sernik. Zawsze kojarzy mi się z Wielkanocą 🙂 Ja w tym roku też spróbuję. Na szczęście mam robota sam cook psc11, więc liczę że się uda

Upieklam, wyszedł boski..
Wymyśliłam, że następnym razem zrobię jakiś mus owocowy na wierzch ciasta.. Z polewa jest dość słodki. Dodałam żurawine do masy serowej.. Pycha.. Będę piec ten sernik na święta. Prosty w przygotowaniu, tani i szybko się go robi.. Dziękuję 💗

Bardzo się cieszę, że przepis przypadł do gustu! Ja następnym razem też mam plan zastąpić polewę jakimś musem owocowym. 🙂

Skomentuj