Pączki serowe
mini (z sera z wiaderka)

Pączki serowe przepis

Udostępnij za pomocą:

lub zwyczajnie skopiuj, a następnie udostępnij poniższy adres:

Składniki

Ilość porcji:
0.5 kg sera z wiaderka
4 jajka
4 łyżki cukru
2 szklanki mąki około 360 g
1 łyżeczka sody oczyszczonej
1 łyżeczka octu

Składniki

Opis dania

Udostępnij

Mini pączki serowe są idealne nie tylko na Tłusty Czwartek, ale także doskonale sprawdzają się jako słodki deser do kawy w ciągu roku. Pączki serowe, w przeciwieństwie do tych tradycyjnych, są bardzo łatwe w przygotowaniu. Pączki serowe mini nie zawierają w sobie drożdży, dlatego też nie musimy martwić się o to, że nie wyrosną tak jak powinny. Pączusie z sera w wersji mini są uwielbiane nie tylko przez dzieci, ale również przez dorosłych. Prostota i szybkość wykonania takich pączków, są chyba ich największą ich zaletą. Dodatkowo pączki serowe są puszyste i doskonałe w smaku. Poznaj mój przepis na pyszne pączki serowe kładzione łyżką! 🙂

Przygotowanie

1
Gotowe

Żółtka oddzielić od białek.
Żółtka utrzeć z cukrem na puszystą masę, nadal ubijając dodawać po łyżce sera.

2
Gotowe

Mąkę przesiać przez sito, dodać sodę oczyszczoną i dokładnie wymieszać. Mąkę stopniowo dodawać do masy serowej, na końcu dodać ocet i całość dokładnie wymieszać.

3
Gotowe

Białka ubić na sztywną pianę, dodać do ciasta serowego i dokładnie, jednak delikatnie wymieszać, najlepiej łyżką.
Na patelni rozgrzać tłuszcz, nakładać łyżką porcję ciasta wielkości orzecha włoskiego lub mniejsze (pączki kładzione na tłuszcz sporo urosną).

Pączki serowe smażyć na złocisty kolor, odsączyć na papierowym ręczniku i przed podaniem posypać cukrem pudrem.

Wskazówka:

Pączki serowe kładzione łyżką mają to do siebie, że przybierają różne kształty – to także świadczy o ich wyjątkowości. Jeśli jednak chcemy uzyskać pączki serowe w kształcie zgrabnych kuleczek, przed nałożeniem ciasta na tłuszcz możemy uformować kuleczki za pomocą dwóch łyżek lub po prostu rękoma (co będzie nieco trudniejsze, gdyż ciasto na pączki serowe jest dość rzadkie). Aby ciasto nie przyklejało się do łyżek (lub rąk), przed nabraniem porcji ciasta możemy zamoczyć łyżki (lub ręce) w oleju (zimnym oczywiście!)- wtedy ciasto łatwiej uformujemy w kuleczki.

Pączki serowe nie mogą smażyć się na zbyt gorącym oleju. W przypadku zbyt wysokiej temperatury tłuszczu, pączusie serowe spieką się z zewnątrz i będą surowe w środku. Warto więc smażyć je na średniej mocy palnika.

Jeżeli lubisz pichcić słodkości, z pewnością przyda Ci się również najlepsza gofrownica oraz forma do orzeszków.

Joanna

Joanna

Pasjonatka kuchennych eksperymentów z wbudowanym trybem „na oko”. Lubię dzielić się z innymi swoimi kulinarnymi wytworami jak i daniami, które od zawsze gościły w moim rodzinnym domu.

Sałatka na krakersach z tuńczykiem
poprzedni
Sałatka z tuńczykiem na krakersach (sałatka warstwowa)
Biszkopt przepis
następny
Biszkopt z 5 jaj (bez proszku do pieczenia)

Komentarze Ukryj komentarze

Pączki pyszne. Ciasto nie jest rzadkie. Pączki trzeba formować 2 łyżeczkami. Same ładnie nabierają okrągłego kształtu. Olej nie może być zbyt gorący, bo właśnie wtedy są spieczone i surowe w środku. Podobnie jeśli zrobimy je zbyt duże. Nakładałam łyżką i były surowe przy zbyt krótkim smażeniu. Dlatego trzeba nakładać łyżeczką lub smażyć dłużej na średnim ogniu.

Niech pani usunie ten beznadziejny przepis! Żałuję że nie przeczytałam komentarzy przed przystąpieniem do pracy! Zakalec surowe w środku! Szkoda nerwów i pieniędzy

Wina nie leży tu raczej po stronie przepisu. Proszę przejrzeć inne strony i zauważy Pani, że wszystkie przepisy na te pączki są niemal jednakowe. Ten przepis akurat jest w mojej rodzinie od wielu lat i nigdy nie było takiego problemu.

Warto pamiętać, że używa Pani składników z innych firm, gdzie chociażby sam ser może być tutaj powodem tego, że pączki wychodzą surowe.

Na przyszłość proszę mieć też na uwadze, że każdy przepis jest tylko bazą, która czasem wymaga modyfikacji pod własne skladniki.

Pączki przypominają w smaku racuchy, są bardzo delikatne więc po ostygnięciu wszystkie się pomarszczyły, co nie zmienia faktu, że są bardzo smaczne ☺️

Niestety ale z tego przepisu wychodzą raczej racuchy z wyglądu niż pączki, ciasto jest za rzadkie i coś z nim ewidentnie nie tak. U mnie wszystko wylądowało w koszu, surowe w środku

Jeśli widziała Pani, że ciasto jest za rzadkie wystarczyło dodać mąki – każda mąka ma inną chłonność i jej ilość może się trochę różnić od tej podanej w przepisie.
Dużo tutaj zależy także od użytego sera- jeden będzie gęsty inny bardziej mokry.
Dodatkowo na to, że pączki wyszły surowe mogła mieć wpływ temperatura smażenia i wielkość nakładanych porcji. Jeśli robiła Pani pączki wielkości pięści, to fakt- mogły być surowe. Ja nakładam porcje nie większe od orzecha włoskiego.

Kwestia wyczucia i udoskonalenia przepisu pod własne składniki- tak uważam, bo przepisu używam kilka lat i nigdy nie miałam takich problemów. 🙂

Niestety u mnie również w środku surowe i puste. W dodatku dużo chłoną oleju. Próbowałam jak Pani pisała dodać mąki zmniejszyć temperaturę oleju i nic. Połowa w koszu

Nie widziałam ciasta, nie wiem jak mocno miała Pani rozgrzany olej, a na odległość i na podstawie komentarza trudno określić co mogło być nie tak. 🙂 Poniżej podpowiedziałam co mogło być przyczyną, jednak jeśli nadal coś nie wychodzi, to trzeba już kombinować samemu. Przepis jest tylko bazą, a to czy wyjdzie zależy już tylko od nas. 🙂

Kilka sztuk było ok, cała reszta surowa w środku. Smażone były na średnio małym palniku, składniki dokładnie wymierzone. Co zrobiłam nie tak? Stracone nerwy i czas 😔

Najczęstszym powodem niedopieczenia wewnątrz jest właśnie zbyt mocno nagrzany olej. Te pączki powinny niemal same obracać się podczas smażenia, co świadczy o ich dopieczeniu w środku. 🙂 Najlepiej więc używać termometru, by na bieżąco kontrolować temperaturę oleju- powinna mieć ona ciągle około 175 stopni.
Innym powodem może być to, że ciasto było po prostu zbyt rzadkie.

Skomentuj