Placki ziemniaczane
- plendze

Placki ziemniaczane przepis

Udostępnij za pomocą:

lub zwyczajnie skopiuj, a następnie udostępnij poniższy adres:

Składniki

Ilość porcji:
1 kg ziemniaków
1 średnia cebula
2 łyżki mąki ziemniaczanej
1 łyżka gęstej śmietany
1 jajko
sól i pieprz do smaku
olej lub smalec do smażenia

Składniki

Opis dania

Udostępnij

Placki ziemniaczane jest to bardzo prosta i chyba wszystkim znana potrawa. Placki ziemniaczane tradycyjne przygotowuje się ze startych na tarce ziemniaków, cebuli, niewielkiej ilości mąki, jajka, soli i smaży na oleju lub smalcu. Istnieje wiele przepisów na placki ziemniaczane – jedni zalewają starte ziemniaki wrzącym mlekiem, inni urozmaicają ciasto ziołami i przyprawami.

W wielu domach różni się także sposób ścierania ziemniaków na placki ziemniaczane- niektórym najlepiej smakują placki ziemniaczane z ziemniaków startych na grubych oczkach, innym z kolei na małych. Ja często ścieram ziemniaki na jednych i drugich, dzięki czemu placki ziemniaczane są bardzo dobre i chrupkie. W Wielkopolsce, Warmii i Mazurach, placki ziemniaczane określane są mianem „plendze”. Jednak jak zrobić placki ziemniaczane, aby były chrupiące? Przepis na dobre placki ziemniaczane (plendze) znajduje się poniżej. 🙂

Przygotowanie

1
Gotowe

Ziemniaki dokładnie umyć, obrać i opłukać. Dwa ziemniaki zetrzeć na grubych oczkach, resztę na najmniejszych oczkach tarki, na przysłowiową „paćkę”.

2
Gotowe

Cebulę obrać i także zetrzeć na tarce, bezpośrednio do pulpy z ziemniaków. Aby uniknąć ciemnienia ziemniaków, do pulpy dodać łyżkę śmietany i dobrze wymieszać. Dodać jajko, mąkę, sól i pieprz. Całość dokładnie wymieszać.

3
Gotowe

Aby placki były chrupkie, ciasto należy przełożyć na drobne sitko i odsączyć na misce- woda, która oddzieli się od ziemniaków powinna trafić do miski, gdyż posiada ona niezbędną skrobię (osiadającą się na dnie), która nada dodatkowej chrupkości.

Przed smażeniem placków ziemniaczanych, wodę należy odsączyć, a osad pozostały na dnie miski dodać z powrotem do ciasta.

4
Gotowe

Na patelni rozgrzać olej lub smalec. Ciasto nakładać łyżką do uzyskania pożądanej grubości i wielkości. Tradycyjne placki ziemniaczane smażyć z obu stron do uzyskania złocistego koloru.

Ja plendze podaję z keczupem i majonezem, gdyż nam tak właśnie smakują najlepiej.

Wskazówka:

  • Aby uzyskać jeszcze lepszy aromat, do ciasta na placki ziemniaczane możemy zetrzeć także ząbek czosnku.
  • Można także przygotować placki ziemniaczane z młodych ziemniaków.

Placki ziemniaczane na słodko

W moim domu Mama często przygotowywała placki ziemniaczane na słodko, które zwykle posypywane były cukrem. Przepis na placki ziemniaczane na słodko praktycznie niczym nie różni się od tradycyjnego przepisu, który znajduje się powyżej- w przypadku plendzy na słodko, wystarczy zrezygnować z dodatku soli, pieprzu i cebuli, a do masy ziemniaczanej dodać około 2 łyżek cukru. Dalszy proces przygotowania takich placków będzie identyczny.

Sos do placków ziemniaczanych

Placki ziemniaczane (przepis powyżej), są na tyle uniwersalne, że doskonale sprawdzają się jako dodatek do dań z mięsa, ale także jako samodzielne danie obiadowe. Placki ziemniaczane najczęściej podaje się z wszelkiego rodzaju sosami, z których najbardziej popularne są sos grzybowy i pieczarkowy. Oprócz tego często podaje się placki ziemniaczane z gulaszem. Dodatkowo plendze możemy podać z sosem czosnkowym, koperkowym, ziołowym czy tatarskim.

Placki ziemniaczane z piekarnika

W ostatnim czasie bardzo popularne stały się także placki ziemniaczane z piekarnika, które w odróżnieniu od tradycyjnych piecze się w piekarniku, a nie smaży na patelni. Przepis na placki ziemniaczane pieczone jest identyczny jak ten powyżej, jednak zamiast smażenia, ciasto na placki wykładamy na blaszkę lekko skropioną olejem i pieczemy w piekarniku nagrzanym do 200 stopni, przez około 15 minut (do zarumienienia). Po tym czasie placki obracamy i pieczemy kolejne 10-15 minut.

Placki ziemniaczane bez jajka

Bardzo dużo osób szuka przepisu na placki ziemniaczane bez jajka, często ze względów zdrowotnych, a często także z najzwyklejszego braku jajek. W tym przypadku przepis również nie będzie różnił się od podstawowego przepisu na plendze, który podałam powyżej- wystarczy jedynie zrezygnować z dodatku jajka. W smaku zbyt dużej różnicy nie będzie, jednak placki ziemniaczane bez jajka mogą nieco rozpadać się podczas smażenia.

Joanna

Joanna

Pasjonatka kuchennych eksperymentów z wbudowanym trybem „na oko”. Lubię dzielić się z innymi swoimi kulinarnymi wytworami jak i daniami, które od zawsze gościły w moim rodzinnym domu.

Zupa ogórkowa z jajkiem
poprzedni
Zupa ogórkowa z jajkiem
Gulasz z szynki węgierski
następny
Gulasz z szynki

Komentarze Ukryj komentarze

Skomentuj