Dla tych, którzy kochają piec i gotować z pewnością spełnieniem marzeń będzie robot kuchenny. To wielofunkcyjne urządzenie, które wyręcza człowieka w wielu czynnościach, przyspieszając przygotowywanie posiłków i ułatwiając pracę. Nie wyolbrzymiając, robot kuchenny jest w stanie zrobić wszystko – obrać, posiekać, zmielić i zmiksować. Oprócz tego ekspresowo wyrabia ciasta, a nawet podgrzewa jedzenie.
Dostępne w sklepach z AGD roboty kuchenne pod wieloma względami różnią się od siebie. Na co zwrócić uwagę wybierając robota kuchennego do domu? Który robot kuchenny sprawdzi się w naszym przypadku najlepiej? Podpowiadamy!
Rodzaje robotów kuchennych
Oglądając roboty kuchenne, można zauważyć, że ich konstrukcja jest różna. Nie ma bowiem określonego schematu budowy takiego urządzenia, dlatego silnik może zostać zamontowany w dowolnym miejscu. Podstawowy podział obejmuje roboty z silnikiem w dolnej części i roboty planetarne.
Robot z silnikiem w podstawie
Ten rodzaj jako pierwszy pojawił się na rynku, nie oznacza to jednak, że jest przestarzały. W przypadku modeli z tej grupy, wszelkiego rodzaju przystawki jak moduł malaksera, blender czy sokowirówka nakłada się od góry, co jest praktyczne i bardzo wygodne. Dzięki otworowi w pokrywie łatwo dodaje się składniki do misy.
Robot planetarny
W robocie planetarnym napęd znajduje się w górnej części urządzenia. Cały ten moduł razem z zamontowaną końcówką opuszcza się do misy. Zaletą robotów planetarnych jest mieszanie we wszystkich kierunkach. Mieszadła w dodatku obracają się nie tylko wokół misy, ale też wokół własnej osi. To najbardziej efektywny sposób mieszania.
Robot kuchenny – najważniejsze parametry
Poszczególne parametry robotów wpływają na ich pracę. Słabsze gorzej radzą sobie z bardziej wymagającymi zadaniami, z kolei te mocniejsze wykonują je bardzo dokładnie i to w mgnieniu oka. Poniżej pokrótce opisaliśmy parametry, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę, wybierając robot kuchenny.
Moc
Jednym z ważniejszych parametrów jest moc. Dostępne są roboty o mocy:
- poniżej 700W – roboty o takiej mocy przeznaczone raczej do mało wymagających zadań
- pomiędzy 700W a 1000W – to standardowa moc znajdująca zastosowanie w większości modeli. Robot kuchenny o takiej mocy nadaje się do wyrabiania ciasta, ale raczej nie sprawdzi się do jego ugniatania
- powyżej 1000W – roboty o takiej mocy wykorzystuje się do najcięższych zadań, w tym m.in. ugniatania ciasta
Warto też mieć na uwadze, że roboty o niższej mocy zazwyczaj mają jedną, niezmienną prędkość obrotów albo kilka wariantów, ale nie można jej ustawić samodzielnie.
Pojemność
Kolejna ważna kwestia, to pojemność robota kuchennego. O ile kupując urządzenie w sklepie stacjonarnym, wystarczy rzut oka i już wiadomo, czy określona pojemność będzie wystarczająca, o tyle podczas zakupów przez internet ocenianie wielkości po samych zdjęciach może okazać się zgubne. Dlatego tak ważne jest, aby zapoznać się z opisem producenta.
Dostępne pojemności oferowane przez roboty kuchenne to:
- 3 litry – idealne do przygotowywania mniejszych posiłków dla 1-2 osób
- powyżej 3 litrów – przeznaczony do robienia posiłków dla kilku osób
Liczba obrotów
Nie wszystkie modele robotów mają podane dostępne warianty prędkości. W przypadku droższych modeli obroty są regulowane płynnie, dzięki czemu można ustawić prędkość stosownie do potrzeb.
Nie tylko obroty podczas pracy mają znaczenie. Liczą się także inne parametry i funkcje, w tym m.in. ruch pulsacyjny, umożliwiający dokładniejsze mieszanie składników. W wielu przepisach znajduje się adnotacja, by zastosować właśnie ruch pulsacyjny.
Dostępne są modele robotów z funkcją płynnego startu. Takie roboty rozpoczynają pracę od wolnych obrotów i stopniowo przechodzą na wyższe, co pozwala uniknąć rozchlapywania składników.
Nadal nie jesteś przekonany, jaki robot kuchenny będzie dla Ciebie najlepszy? Wejdź na https://www.komputronik.pl/informacje/jaki-robot-kuchenny-10-porad/, gdzie znajdziesz więcej cennych rad i wskazówek dotyczących wyboru robota kuchennego.