Kopytka z serem
(kluski leniwe z ziemniakami)

leniwe z serem

Udostępnij za pomocą:

lub zwyczajnie skopiuj, a następnie udostępnij poniższy adres:

Składniki

Ilość porcji:
1 kg ziemniaków
300 g twarogu półtłustego mielonego
1 jajko
3 łyżki mąki ziemniaczanej
3/4 szklanki mąki pszennej +/-

Składniki

Opis dania

Udostępnij

Witajcie. 🙂 W tym wpisie chciałabym przedstawić Wam mój przepis na kopytka z serem. Choć w wielu domach kopytka z serem nazywa się pierogami lub kluskami leniwymi, jedyną wspólną rzeczą obu tych rodzajów jest twaróg. Tradycyjne pierogi leniwe bowiem przygotowuje się z twarogu, jajka i mąki, bez dodatku ziemniaków. Kopytka z serem natomiast bazują głównie na ziemniakach z dodatkiem twarogu, jajka i mąki. Ot.. taka między nimi różnica. 🙂 Jeśli już zagadka została rozwiązana i poznaliśmy różnicę między leniwymi a kopytkami z serem, możemy przejść do sedna, czyli do bohaterek dzisiejszego wpisu- kopytek serowych.

Kluski leniwe z ziemniakami, czy zwał jak zwał, kopytka z serem, są bardzo fajną opcją na obiad. Można podawać je zarówno jako samodzielne danie bądź jako dodatek do mięs. Kopytka z twarogiem smakują wyśmienicie w wersji słodkiej, podane ze śmietaną i cukrem, dżemem lub słodkim sosem, a także na słono, okraszone duszoną cebulką lub po prostu polane masłem. To, w jaki sposób podacie kluski „leniwe” z ziemniakami, zależy tylko i wyłącznie od Waszej wyobraźni. 🙂 To jak, spróbujecie? 😉

Przygotowanie

1
Gotowe

Przygotowanie leniwych z ziemniakami:

Ziemniaki umyć i obrać, gotować w osolonej wodzie do miękkości. Gdy ziemniaki będą miękkie, odcedzić je i odparować (około 10 minut).

2
Gotowe

Lekko przestudzone ziemniaki przecisnąć przez praskę do ziemniaków bądź rozgnieść na gładkie puree. Do rozgniecionych ziemniaków dodać mielony twaróg - jeśli dysponujemy niezmielonym twarogiem, możemy przepuścić go przez praskę do ziemniaków bądź zmielić w maszynce.

3
Gotowe

Do rozgniecionych ziemniaków z twarogiem dodać jajko, mąkę ziemniaczaną i mąkę pszenną. Całość wyrobić na gładką, elastyczną masę, uformować w kulę. W razie konieczności dodać nieco więcej mąki pszennej.

UWAGA! Im dłużej będziemy wyrabiać ciasto, tym więcej mąki będziemy musieli dodać, warto więc wyrobić ciasto na kopytka serowe w miarę szybko.

4
Gotowe

Ciasto na kopytka z serem przełożyć na blat oprószony mąką, uformować w wałek i podzielić na 6 w miarę równych części.

5
Gotowe

Pierwszą część ciasta uformować w wałeczek, lekko spłaszczyć go palcami. Ciasto pokroić na ukos, w około 2.5-3 cm grubości kluski. Gotowe kluski lekko oprószyć mąką. Tak samo przygotować resztę części ciasta na kopytka serowe.

6
Gotowe

Gotowanie kopytek z serem:

W sporym garnku zagotować wodę, W zależności od podania (na słodko czy słono), kluski gotować w osolonej bądź posłodzonej wodzie. Gdy woda zacznie bulgotać, zmniejszyć ogień i delikatnie wrzucać kopytka serowe. Kluski leniwe z ziemniakami gotować 2-3 minuty od czasu wypłynięcia ich na powierzchnię.

W czasie gotowania kluski delikatnie przemieszać drewnianą łyżką, by nie przykleiły się do dna. Gotowe kluski wyłowić za pomocą łyżki cedzakowej, podawać według uznania.

Wskazówka:

  • Jaki typ ziemniaków będzie najlepszy do kopytek z twarogiem? Warto użyć ziemniaków mącznych- najlepiej sprawdzi się tutaj typ kulinarny C lub BC.
  • Jak już wcześniej wspomniałam, ciasto na kopytka z ziemniakami należy wyrobić w miarę szybko- dzięki temu ilość dodanej do ciasta mąki będzie mniejsza, a co za tym idzie- kluski będą bardziej delikatne.
  • Pierogi leniwe z ziemniakami podczas gotowania warto mieszać za pomocą drewnianej łyżki. Lepiej unikać metalowych mieszadeł, gdyż mogą one przyczynić się do rozpadania klusek.
  • Jeśli nie jesteśmy pewni, czy nasze kluski ziemniaczane z twarogiem nie rozpadną się w trakcie gotowania, warto zrobić próbę. Kilka klusek ugotować zgodnie z przepisem- jeśli zauważymy, że zamiast klusek w garnku jest „paćka”, do ciasta należy dodać większą ilość mąki.

Sprawdź także mój przepis na tradycyjne kopytka ziemniaczane i kluski śląskie.

Joanna

Joanna

Pasjonatka kuchennych eksperymentów z wbudowanym trybem „na oko”. Lubię dzielić się z innymi swoimi kulinarnymi wytworami jak i daniami, które od zawsze gościły w moim rodzinnym domu.

jak zrobić gzik
poprzedni
Pyry z gzikiem czyli twaróg po poznańsku z ziemniakami
marchewka na ciepło do obiadu
następny
Marchewka zasmażana

Komentarze Ukryj komentarze

Dzisiaj zrobiłam je po raz pierwszy z ilości składników które miałam pod ręką, wyszły super, bardzo delikatne i żaden się nie rozpadł. W kuchni nie należy się zniechęcać, kilka prób i już mamy sprawdzony przepis, ten jest godny polecenia. Dziękuję Kurko nielotko.

Kopytka są bardzo proste do zrobienia a jednoczesnie bardzo smaczne. Nie maja duzo właściwości odzywczych ale raz na jakis czas czemu nie

Jestem „chłopem z ….. no z tym co nie ma baba” i przeczytałem posty. ….. i twierdzę : tym „kucharzom” co się „rozpada” to mam radę: możecie gotować WODĘ NA… MIĘKKO !!!!! PRZEPIS JEST B. DOBRY !!!!!!

Wszystkim malkontetom proponuję zakupy w pierogarni i będą miały święty spokój. Cóż .. gotowanie to też sztuka.. jak widać nie dla wszystkich. Przepis prosty i dobry, Powodzenia..I smacznego ;))

Bardzo dobry przepis, kluski nie rozwalały się, a jednocześnie były miękkie i delikatne. Ze swojej strony dodam że dodałem do ciasta łyżeczkę soli i ok. 100g więcej sera. Natomiast podczas gotowania oprócz soli dodałem troszkę mąki ziemniaczanej, aby kluski były gładsze. Na pewno skorzystam z tego przepisu jeszcze kilka razy.

Będzie ok- u nas starczyło dla 2 dorosłych i kopytkowego 3letniego potworka + została 1 porcja do odsmażenia na kolację 🙂

Dzień dobry, właśnie jem z surówką z korzenia pietruszki i jabłka. Bardzo dobre. Dziękuję za przepis.Polecam

Bardzo dziękuję za opinię i za czas poświęcony na napisanie komentarza.
Może zechciała by Pani wyjaśnić, co poszło nie tak z przepisem? 🙂
Pani opinia i wyjaśnienie z pewnością będą przydatną wskazówką dla innych. 😊

Robilam juz dwa razy i wyszly wysmienite ! Robilam dokladnie wedlug przepisu. Przepis ten polecilam dalej. Bede robilam nadal gdyz robi sie szybko i sa pycha!,

Może być kilka przyczyn rozwalających się klusek, najczęściej jest to źle dobrany typ ziemniaków, a w tym przypadku także za mokry twaróg.
Proszę też pamiętać, że im dłużej ciasto się wyrabia, tym więcej mąki trzeba dodać, bo ciągle się klei. 🙂
Mimo wszystko dziękuję za opinię! 🙂

Dzięki za opinię! 🙂
Jeśli zaraz po ugotowaniu chcemy odsmażyć kluski, możemy dodać więcej mąki- będą mniej delikatne, ale nie będą się rozpadały przy kolejnej obróbce cieplnej 😊

Robilam juz dwa razy i wyszly wysmienite! Moge tylko dalej polecac.Na drugi dzien odgrzewalam i rowniez byly cale i nie przywieraly do patelni, z cala pewnoscia bede je jeszcze nie raz i nie dwa robila .pycha!

Skomentuj