Sos sojowy jest chyba jedną z najbardziej popularnych przypraw kuchni azjatyckiej. Sos sojowy stanowi bowiem nieodłączną część wielu potraw kuchni azjatyckiej, ale także coraz częściej znajduje swoje zastosowanie w niemal wszystkich kuchniach świata. Oprócz tego, że sos sojowy idealnie nadaje się do sushi, może również być dodawany do sosów, makaronów, zup i stanowić bazę marynaty do mięs. Jednak na rynku dostępne są dwa rodzaje sosów sojowych – jasny i ciemny. Czym różnią się od siebie i jakie mają zastosowanie oba te rodzaje sosu sojowego?
Sos sojowy – pochodzenie ma znaczenie
Ciemny sos sojowy wytwarzany jest poprzez fermentację ziaren soi i pszenicy, za pomocą specjalnych szczepów mikroorganizmów, nazywanych Aspergillus oryza. Sosy sojowe ze względu na kraj, w którym zostały wyprodukowane, mogą znacznie różnić się od siebie. W samej Japonii bowiem, sosy możemy podzielić aż na 6 różnych rodzajów, różniących się od siebie nie tylko smakiem, ale także konsystencją i barwą, a to wszystko poprzez stosowanie różnych proporcji składników.
Do jednego z najbardziej popularnych sosów sojowych, który wywodzi się z Japonii, należy sos tamari, do którego sporządzenia używa się śladowych ilości pszenicy lub w ogóle się z niej rezygnuje. Dzięki temu sos tamari może być używany przez osoby z nietolerancją glutenu, miłujące się w kuchni azjatyckiej.
W Chinach natomiast królują głównie 3 rodzaje sosów – jasny, ciemny oraz sos sojowo-grzybowy. Sos sojowo grzybowy sporządzany jest z dodatkiem suszonych grzybów, dzięki czemu zyskuje nie tylko grzybowy posmak, ale także znacznie ciemniejszą i intensywną brązową barwę, dzięki czemu doskonale nadaje się do przyrządzania marynat do mięs i przyprawę do cięższych dań mięsnych, jak np. gulasz.
Ciemny czy jasny?
Ciemny sos sojowy jest chyba bardziej popularny niż jasny. To właśnie ciemny sos silnie kojarzy nam się z charakterystycznym, intensywnym smakiem i aromatem, który doskonale podkręca smak wszystkich potraw. Przede wszystkim sos ciemny jest poddawany dłuższej fermentacji, która pozwala na uzyskanie intensywnego, ciemnego koloru i gęstej konsystencji. Doskonale nadaje się do gotowania, duszenia i marynowania. Świetnie komponuje się z potrawami z wieprzowiny i wołowiny.
Sos sojowy jasny jest chyba rzadziej spotykaną i trudniej dostępną odmianą sosu sojowego. Jasny sos sojowy charakteryzuje się bursztynowym, jasnobrązowym kolorem, jest nieco rzadszy i bardziej słony od sosu ciemnego. Ze względu na swoją charakterystykę, doskonale nadaje się do przyprawiania gotowych potraw, a także do jasnych mięs (drób), ryb, zup i sushi.
Sos sojowy – gdzie kupić?
Zakup dobrej jakości sosu sojowego nie należy do najłatwiejszych. W marketach, mimo dużego wyboru, nie zawsze możemy trafić na sos sojowy o ograniczonym do minimum składzie. Jeśli zależy nam na ograniczeniu soli w diecie i wyeliminowaniu z diety zbędnych polepszaczy smaku, powinniśmy postawić na zakup sosu sojowego znanych i cenionych producentów. Z pomocą mogą przyjść sklepy internetowe, oferujące szeroki asortyment produktów kuchni świata, w tym wysokiej jakości sos sojowy – zarówno jasny, jak i ciemny.
Ale te popularne sosy sojowe (do sushi, do rosołu) to właśnie jasne! Ciemny sos sojowy trudniej dostać i na pewno nie poprawi smaku zupy, nada się raczej do potraw kuchni azjatyckiej przy szeregu innych przypraw.
Hej. A ja dziś jak głupi stałem przed sosami i szukałem jasnego sosu, myśląc, że będzie to jakiś bialy, kremowy lub podobny kolor. W końcu kupiłem ciemny ale w końcu chyba okazal sie jasnym. 😁😁😁
Haha, dobra akcja! 😀
Hej dzięki za wpis !