Róże z ziemniaków

Ziemniaczane róże

Udostępnij za pomocą:

lub zwyczajnie skopiuj, a następnie udostępnij poniższy adres:

Składniki

Ilość porcji:
+/- 1 kg ziemniaków
1/3 kostki masła
1-2 łyżki parmezanu lub innego twardego sera opcjonalnie
1 ząbek czosnku
+/- 1 łyżeczka soli
papryka słodka, wędzona lub ostra do posypania

Składniki

Opis dania

Udostępnij

Jeśli szukasz ciekawego pomysłu na ziemniaki do obiadu lub pyszną przekąskę, koniecznie sprawdź ten przepis na ziemniaczane różyczki! Takie róże z ziemniaków są ciekawą alternatywą dla klasycznych gotowanych ziemniaków, ziemniaczanego puree czy frytek, a do tego wyglądają bardzo efektownie. Róże z ziemniaków są bardzo proste i szybkie do przygotowania, a efekt końcowy jest  naprawdę oszałamiający! Jeśli więc chcesz pozytywnie zaskoczyć swoich bliskich, koniecznie sprawdź, jak zrobić róże z ziemniaków i spraw, by nawet zwykły obiad stał się wyjątkowy. 🙂

Mi z podanych niżej proporcji wyszło 6 ziemniaczanych różyczek.

Przygotowanie

1
Gotowe

Ziemniaki obrać, opłukać i pokroić w cienkie plastry (jak na chipsy). W tym celu można użyć mandoliny do ziemniaków lub po prostu pokroić ziemniaki nożem - plastry muszą być naprawdę cienkie, by nie łamały się podczas formowania/zwijania różyczek.

2
Gotowe

Masło rozpuścić, dodać do niego przeciśnięty przez praskę czosnek, starty drobno ser (opcjonalnie) i sól, dokładnie wymieszać. Masło z przyprawami dodać do pokrojonych ziemniaków i dokładnie wymieszać, by wszystkie ziemniaki dobrze otuliły się tłuszczem i przyprawami.

3
Gotowe

Z tak przygotowanych ziemniaków formować różyczki - na desce ułożyć kilka plastrów ziemniaków tak, by nachodziły one na siebie (patrz zdjęcie poniżej). Ziemniaki zawijać w tak zwaną "rurkę" (od prawej do lewej strony), przełożyć do formy do pieczenia muffinek.

Do zwiniętych ruloników dołożyć dodatkowe płatki ziemniaków, formując piękne róże. Na końcu wierzch różyczek z ziemniaków posypać papryką.

4
Gotowe

Tak przygotowane ziemniaczane różyczki piec około 20-30 minut w piekarniku nagrzanym do 190 stopni. Podczas pieczenia różyczki warto kontrolować - jeśli wierzch zacznie się przypalać, należy przykryć róże folią aluminiową. Co jakiś czas warto również wykałaczką sprawdzić, czy różyczki w środku są już miękkie.

Wskazówka:

  • Płyn z przyprawami, który zostanie w misce po ziemniakach, możemy bez problemu dodać do różyczek.
  • Róże z ziemniaków należy wyciągać z formy delikatnie, najlepiej za pomocą łyżki, by róże się nie rozpadły.
  • Ziemniaczane różyczki możemy przygotować w sylikonowych foremkach do muffin – wyciąganie upieczonych przekąsek będzie o wiele prostsze.
Joanna

Joanna

Pasjonatka kuchennych eksperymentów z wbudowanym trybem „na oko”. Lubię dzielić się z innymi swoimi kulinarnymi wytworami jak i daniami, które od zawsze gościły w moim rodzinnym domu.

Zupa szpinakowa z jajkiem i ziemniakami
poprzedni
Zupa szpinakowa z jajkiem i ziemniakami
krem z dyni- zupa z dyni na ostro
następny
Zupa z dyni z czarną fasolą (krem z dyni)

Komentarze Ukryj komentarze

Skomentuj