Kluski śląskie
(przepis tradycyjny)

Kluski slaskie jak zrobic

Udostępnij za pomocą:

lub zwyczajnie skopiuj, a następnie udostępnij poniższy adres:

Składniki

Ilość porcji:
Składniki na około 50 klusek:
1 kg ziemniaków
mąka ziemniaczana około 2 szklanek
1 jajko (opcjonalnie)
sól

Składniki

  • Składniki na około 50 klusek:

Opis dania

Udostępnij

Chyba każdy z nas zna kluski śląskie, czyli tradycyjne polskie kluski z dziurką. Kluski śląskie przygotowuje się z ugotowanych ziemniaków i mąki, czasami także z dodatkiem jajka. Kluski z dziurką, w przeciwieństwie do kopytek ziemniaczanych, przygotowuje się z dodatkiem mąki ziemniaczanej, dzięki czemu kluski zyskują zupełnie inną, bardziej gumową konsystencję. Wielu z nas kojarzy kluski śląskie podawane jedynie z roladą i modrą kapustą, jednak ich zastosowanie jest bardzo szerokie. Kluski śląskie mogą bowiem z powodzeniem zastąpić ziemniaki, doskonale komponują się w towarzystwie gulaszu czy podawane z okrasą. Dodatkowo można bez przeszkód przygotować kluski śląskie na słodko, podane z cukrem, śmietaną, owocami lub dżemem. Kluski śląskie są uwielbiane przez dzieci nie tylko ze względu na wygląd (kluski z dziurką), ale głównie ze względu na ich lekko gumowatą konsystencję. Gwarantuję, że przygotowanie klusek śląskich z dziećmi sprawi dużo frajdy! 🙂

Cała magia klusek śląskich polega na odpowiednim zastosowaniu ilości mąki do ilości ziemniaków, gdzie najczęściej stosuje się metodę 3:1 lub 4:1. W dzisiejszym wpisie przedstawię Wam mój sprawdzony przepis na kluski śląskie, przygotowany metodą 4:1.

Przygotowanie

1
Gotowe

Ziemniaki obrać i opłukać, przełożyć do garnka, zalać wrzątkiem, posolić i gotować do miękkości.Ugotowane ziemniaki odcedzić i odparować (około 5 minut). Ciepłe ziemniaki przepuścić przez praskę bądź rozgnieść na gładką masę.

2
Gotowe

Jak zrobić kluski śląskie (metoda 4:1):

Ziemniaczane puree przełożyć do miski i wyrównać. Masę podzielić na 4 równe części, wyciągnąć jedną część. Puste miejsce uzupełnić mąką ziemniaczaną tak, by stanowiła pełną część wcześniej wyjętej masy z ziemniaków.

3
Gotowe

Do całości dodać jajko (opcjonalnie), dołożyć wcześniej wyciągniętą część ziemniaków i wyrobić na gładką, sprężystą masę. Jeśli ciasto klei się do rąk, konieczne będzie dodanie jeszcze odrobiny mąki. Ciasto na kluski śląskie uformować w kulę.

4
Gotowe

Odrywać po kawałku ciasta wielkości orzecha włoskiego, formować kuleczki. W każdej klusce na środku zrobić wgłębienie palcem, odkładać na blat podsypany niewielką ilością mąki.

5
Gotowe

Jak gotować kluski śląskie:

Aby kluski śląskie nie miały "poszarpanej" struktury, należy zastosować kilka trików podczas ich gotowania. W dużym garnku zagotować wodę z solą. Zmniejszyć ogień pod garnkiem na minimum, partiami wrzucać kluski z dziurką. Ważne, by klusek śląskich nie zagotować i od czasu do czasu przemieszać je delikatnie drewnianą łyżką.

Intensywne gotowanie, metalowe mieszadła i zbyt duża ilość klusek podczas gotowania sprawi, że kluski śląskie będą miały poszarpaną powierzchnię.

6
Gotowe

Ile gotować kluski śląskie?

Kluski śląskie gotować około 10 minut- od czasu wypłynięcia klusek na powierzchnię około 4 minut. Aby sprawdzić, czy kluski śląskie są gotowe, wystarczy wyłowić jedną i przepołowić. Jeśli kluska nie jest surowa, możemy wyłowić pozostałe kluski za pomocą łyżki cedzakowej.

Z kilograma ziemniaków, zalecam gotowanie klusek z dziurką w 4-5 partiach.

Kluski śląskie – z czym podawać?

Ja najczęściej podaję kluski śląskie z roladkami ze schabu w sosie i modrą kapustą. Jak wspomniałam na początku, kluski śląskie mają bardzo szerokie spektrum zastosowania. Możemy podawać je z wszelkiego rodzaju sosami (np. pieczarkowym, grzybowym) czy gulaszami. Kluski z powodzeniem zastąpią klasyczne ziemniaki z wody, dlatego doskonale komponują się z wszelkiego rodzaju mięsami, zarówno pieczonymi, jak i duszonymi czy smażonymi. Dodatkowo możemy podać kluski śląskie na słodko, na przykład w towarzystwie śmietany lub jogurtu naturalnego i owoców (truskawki, borówki, banan, a nawet mango), dżemami czy słodkimi sosami (karmelowy, czekoladowy).

Kluski śląskie z jajkiem czy bez?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta- kluski śląskie możemy przygotować zarówno z jajkiem, jak i bez jajka.

Kolorowe kluski śląskie

Ciekawą opcją, szczególnie dla dzieci jest przygotowanie kolorowych klusek śląskich. Do zabarwienia kluseczek możemy użyć naturalnych barwników, jak np. soku z buraków (uzyskując kolor czerwony), szpinaku (dla zielonego koloru) lub kurkumy (aby uzyskać intensywny, żółty kolor).

Jak zamrozić kluski śląskie?

Istnieją dwa sposoby mrożenia klusek śląskich, a mianowicie:

  • mrożenie klusek śląskich surowych,
  • mrożenie klusek śląskich ugotowanych lub zblanszowanych.

W przypadku mrożenia klusek śląskich, warto je najpierw zblanszować, wystudzić i dopiero zamrozić, choć bez przeszkód możemy zamrozić kluski surowe.

W obu przypadkach postępowanie będzie takie samo: obgotowane bądź surowe kluski rozłożyć na płaskiej powierzchni (najlepiej na desce do krojenia) tak, aby kluski nie stykały się ze sobą. Tak rozłożone kluski z dziurką włożyć do zamrażalnika na około 1-2 godziny, po czym zsypać je do specjalnego woreczka do mrożenia.

Jeśli mrozimy kluski surowe, warto tackę podsypać niewielką ilością mąki. Warto także pamiętać, że klusek przed gotowaniem nie należy rozmrażać, a wrzucać zamrożone bezpośrednio na wrzątek.

Kluski śląskie – czy można je przygotować wcześniej?

Jeśli planujemy przygotowanie klusek z dziurką na rodzinny obiad i musimy przygotować je dla większej ilości osób, bez przeszkód możemy zrobić kluski wcześniej bez mrożenia. Uformowane kuleczki wystarczy zostawić na blacie oprószonym mąką i przykryć bawełnianą ściereczką. Dzięki temu kluski nie obeschną, a możliwe będzie ich ugotowanie zaraz przed podaniem.

Joanna

Joanna

Pasjonatka kuchennych eksperymentów z wbudowanym trybem „na oko”. Lubię dzielić się z innymi swoimi kulinarnymi wytworami jak i daniami, które od zawsze gościły w moim rodzinnym domu.

poprzedni
Modra kapusta duszona (do obiadu)
jak zrobić gzik
następny
Pyry z gzikiem czyli twaróg po poznańsku z ziemniakami

Komentarze Ukryj komentarze

Witam. Zrobiłam kiedyś kluski wcześniej. Ugotowałam i nie blanszowalam tylko skropilam olejem by się nie kleily i po wystudzeniu zamówiłam. Po odgrzaniu były koszmarnie niedobre. Co zrobiłam nie tak?

Winą może być całowite ugotowanie. Też kiedyś zamroziłam już ugotowane kluski i po ponownym ugotowaniu nie było co z nich zbierać 🙂 teraz zawsze mrożę surowe i nie mam z tym problemu 🙂

Najlepszy przepis na kluski śląskie jakie znalazłam. Robiłam wielokrotnie, za każdym razem wychodzą świetne. Pani Asiu, czekam na więcej takich przepisów ! 🙂

Jeśli ciasto się lepi, to trzeba dodawac mąkę aż będzie elestyczne. Kluski można nawiewac pasztetem, są pyszne i podawać z sosem. Żeby na drugi dzień były miękkie trzeba je zostawić na noc w tej same wodzie i przed podaniem zagotowac. Będą jak świeże.

Zamrażałam kluski śląskie zarówno surowe jak i gotowane
Zawsze w czasie gotowamia rozlatywały się. Robiła się papka.

Ja nad swoimi kluskami śląskimi musze popracować bo niestety, ale moje kluseczki wychodzą bardzo gumiaste i wręcz przezroczyste:(

Być może to kwestia doboru odpowiednich ziemniaków, najlepiej wybierać gatunki mączne. 🙂
Trzymam więc kciuki, że kluski w końcu wyjdą udane 😊

Jak kluski śląskie, to obowiązkowo z kaczką:) Bardzo fajnie wytłumaczyłaś jak poprawnie zamrozić kluski, co wbrew pozorom nie jest takie oczywiste.

Skomentuj