Polska słynie z ziemniaków, jednak co do upodobań ich typów jest dość podzielona. Na terenach Poznania, Łodzi czy Śląska królują głównie ziemniaki o żółtym miąższu, zaś na Mazowszu czy Podlasiu preferuje się te o białym zabarwieniu. Jednak często bywa tak, że idąc do marketu stajemy przed wyborem pośród kilku odmian ziemniaków i nie wiemy, jakie będą idealne do dania, które planujemy podać. W poniższym poradniku poznasz nie tylko typy ziemniaków, ale także dowiesz się która odmiana nadaje się najlepiej do poszczególnych dań.
Wyróżniamy trzy rodzaje ziemniaków:
- Typ A – czyli tak zwane ziemniaki sałatkowe. Charakteryzują się twardością, mają małą zawartość skrobi, są bardzo wilgotne i nie rozpadają się podczas obróbki cieplnej. Ten typ ziemniaka najlepiej nadaje się do sałatek, jako ziemniaki smażone, grillowane lub gotowane w łupinkach.
Odmiany: Denar, Ditta, Lord Sante Velux, Vineta. - Typ B – czyli ziemniaki ogólnoużytkowe. Charakteryzują się średnią twardością i tym, że się nie rozsypują. Podczas gotowania ziemniaki tego typu stają się kruche, zaś podczas smażenia chrupkie z zewnątrz i miękkie w środku. Idealnie nadają się nie tylko do duszenia i gotowania (zupy, ziemniaki z wody), ale także do smażenia jako frytki, łódeczki, chipsy i placki ziemniaczane.
Odmiany: Flaming, Irga, Irys, Orlik, Sante. - Typ C – ziemniaki mączyste. Spośród wszystkich typów, ziemniaki mączyste zawierają najwięcej skrobi. Charakteryzują się jasnym i sypkim miąższem, łatwo się rozpadają. Doskonale nadają się na kluski, babki, farsze, pyzy, kopytka czy puree.
Odmiany: Bryza, Gustaw, Gracja, Ibis, Tajfun.
Na co zwrócić uwagę podczas kupna?
Ziemniaki najlepiej kupować od sprawdzonych sprzedawców. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, możemy przeprowadzić mały test na jakość kupowanych ziemniaków. Wystarczy przeciąć „pyrę” na pół i przez chwilę pocierać o siebie połówki. Jeśli połówki kleją się do siebie, ziemniaki nadadzą się na puree lub kluski. Jeśli jednak po potarciu z ziemniaków wydzieli się woda, wykorzystamy je do sałatki, smażenia lub zapiekanki.
Jeśli stoimy przed wyborem dobrych kartofli, warto zwrócić uwagę na:
- wygląd – ziemniaki nie mogą być nadgniłe, uszkodzone ani chore.
- wielkość – wszystkie ziemniaki powinny być podobnej wielkości. Powinny także posiadać podobnie wyglądającą skórkę i barwę.
- kolor – wybierajmy ziemniaki o jasnej barwie skórki. Jeśli ziemniak z zewnątrz jest nadzwyczaj ciemny, może to świadczyć o nadmiernym nawożeniu.
- oczka – jeśli ziemniaki posiadają oczka, wybierajmy te, które mają je płytkie. Dzięki temu podczas obierania nie utracimy tylu składników mineralnych i witamin.
- zazielenienia – jeśli ziemniaki takowe posiadają, znaczy, że kartofle były narażone na nadmierne działanie światła. Poprzez to ziemniaki zawierają więcej solaniny, co może skutkować zatruciami pokarmowymi.
- kiełki – jeśli ziemniaki pokryte są kiełkami, pod żadnym pozorem ich nie kupuj. W kiełkach znajdują się bowiem toksyny, które określone zostały jako rakotwórcze.
Teraz już wiecie, jakie ziemniaki kupować i jaką odmianę wybrać do danego dania. A Wy jakie potrawy z ziemniaków najchętniej przygotowujecie? 🙂