Chłodzenie i mrożenie to dwa procesy, które pomagają zachować świeżość potraw na dłużej. W niskich temperaturach składniki spożywcze oraz gotowe dania zachowują swoje walory odżywcze, smakowe i wizualne. Jednak daty ważności nie da się przedłużać w nieskończoność. Dowiedz się, w jakich temperaturach, a także jak długo można przechowywać mrożonki.
Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie gospodarstwa domowego lub lokalu gastronomicznego bez lodówki i zamrażarki. Wykreowany w nich mikroklimat sprzyja przechowywaniu wędlin, mięs, ryb, owoców, warzyw oraz wielu innych składników. Mrozić można nie tylko półprodukty, ale też gotowe dania, tym samym zapewniając sobie płynność obsługi i ekspresowe wydawanie zamówień.
Korzystanie z zamrażarek skrzyniowych
W gastronomii mrożenie składników, szczególnie sezonowych oraz gotowych dań to standard. W tym celu w wielu zakładach wykorzystuje się zamrażarki Liebherr. Niemiecka marka od lat cieszy się uznaniem wśród restauratorów i utrzymuje w Polsce wysoką pozycję wśród najchętniej kupowanych sprzętów AGD. Analizując wyniki sprzedażowe sklepów z wyposażeniem gastronomicznym, można zauważyć duże zainteresowanie zamrażarkami skrzyniowymi Liebherr. Dlaczego akurat one? Zamrażarka Liebherr występuje w wielu wariantach. Można zamówić urządzenie kompaktowe lub rozbudowane.
Profesjonalna szafa mroźnicza Liebherr. Zdjęcie produktu pochodzi ze strony sklep.technica.pl/zamrazarki-gastronomiczne/0,liebherr.
Zamrażarki Liebherr:
- optymalizują codzienną pracę w kuchni, aby przygotowywanie i wydawanie dań było łatwiejsze i szybsze (szczególnie zamrażarki Liebherr no frost),
- pracują cicho i energooszczędnie,
- umożliwiają regulację temperatur zazwyczaj w zakresie od -10 do -24o To warunki, w których większość produktów zachowa swoje właściwości nawet przez kilka miesięcy,
- są dostępne w dwóch wersjach, jeśli chodzi o rozmrażanie — może być manualne lub automatyczne (Liebherr no frost),
- mogą mieć przeszklone wieko, aby klient mógł obejrzeć produkty lub pracownik mógł łatwiej zlokalizować potrzebny produkt.
Przedłużenie daty ważności
Standardowo pierogi, brokuły, mięso, filety rybne mogą być przechowywane w lodówce maksymalnie przez kilka dni. Mrożenie pozwala przedłużyć datę ich przydatności do spożycia, ale nie w nieskończoność. I tak:
- mięso surowe w zamrażarce może leżeć nawet przez rok, ale już przetwory z niego wykonanie (np. kotlety, gulasz) nie dłużej niż trzy miesiące,
- zioła można przechowywać zamrożone nie dłużej niż 10 miesięcy,
- ryby najlepiej trzymać zamrożone maksymalnie przez kwartał,
- owoce i warzywa w ujemnych temperaturach zachowują świeżość przez pół roku,
- mrozić można nawet ciasta, ale nie dłużej niż przez 3 miesiące.
Ważne jest nie tylko przestrzeganie powyższych zasad, ale również troska o to, aby mrożonki były przechowywane w odpowiednich opakowaniach. Zrezygnuj ze zwykłych woreczków foliowych, które realnie wpływają na pogorszenie smaku potraw. Zastąp je dedykowanymi pudełkami lub workami.
Nie wszystko też da się zamrozić. Są takie dania, które po prostu muszą być serwowane od razu, gdyż po rozmrożeniu straciłyby swój intensywny kolor i miałyby nieatrakcyjną prezencję. Niektóre produkty, takie jak nabiał w ogóle nie powinny trafiać do zamrażarki. Głównym problemem po rozmrożeniu może być w tym przypadku zła konsystencja lub nieładny zapach.
Aby zachować porządek, zamrażarki skrzyniowe Liebherr są wyposażone w kilka koszy na mrożonki (odpowiedniki domowych szuflad w chłodziarko-zamrażarkach). Dobrze jest też przechowywać je według przyjętego klucza, np. surowe mięso oddzielnie od owoców i warzyw. Dla pewności każde opakowanie opatrz datą mrożenia.