Jajko na miękko może stanowić bardzo pożywne i pyszne śniadanie, jednak wielu z nas zastanawia się, jak ugotować jajka na miękko, by białko było dobrze ścięte, a żółtko płynne. Mogłoby się wydawać, że ugotowanie jajka na miękko nie należy do skomplikowanych czynności, jednak i tym najbardziej doświadczonym kucharzom zdarza się, że jajko na miękko nie jest idealne.
W tym poradniku przedstawię Wam dwa sposoby na ugotowanie jajek na miękko, jednak z góry muszę Was uprzedzić, że podane czasy i wielkości są orientacyjne, a cały proces należy „wyczuć” i dostosować do swoich kuchni – mam tu na myśli między innymi wielkość garnka, rodzaj kuchenki, wielkość i ILOŚĆ gotowanych jajek, itp. 🙂 Gwarantuję jednak, że metodą prób i błędów, nauczeni doświadczeniem, w końcu ugotujecie idealne jajko na miękko.
Jajko na miękko – jak ugotować idealne jajka na miękko
Na samym początku przystąpienia do gotowania jajek na miękko, warto zaznaczyć, że przed gotowaniem powinniśmy ogrzać je do temperatury pokojowej. Jeśli jednak zależy nam na czasie, jajka możemy ogrzać pod strumieniem ciepłej wody.
Jajka powinniśmy również posegregować według rozmiaru. Jest to bardzo ważne, gdyż czasy gotowania mniejszych i większych jajek będą różne, w zależności właśnie od ich wielkości. W sklepach dostępne są jajka, oznaczane klasami „S”, „M” i „L”, gdzie mierząc od czubka do czubka:
- jajka klasy „S” – małe, do 5 cm;
- jajka klasy „M” – średnie, około 6 cm;
- jajka klasy „L” – duże, około 7 cm.
W przypadku swojskich jajek, które często znacząco odbiegają od siebie rozmiarami, warto po prostu je zmierzyć i odpowiednio sklasyfikować.
Dodatkowo przed gotowaniem jajek na miękko, warto oczyścić skorupki z ewentualnych zabrudzeń.
Jajko na miękko – metody gotowania
Jak wspomniałam na wstępie, istnieją dwie metody gotowania jaj na miękko:
- metoda I – gotowanie jaj na miękko od zimnej wody,
- metoda II – wkładanie jaj do wrzątku.
Obie te metody różnią się przede wszystkim tym, od którego momentu zaczynamy liczyć, ile minut gotować jajko na miękko. W metodzie I, gdzie wkładamy jajka do zimnej wody, czas mierzony jest od momentu zagotowania. Natomiast w przypadku gotowania jaj od wrzątku, czas liczymy od momentu włożenia jaj do wody.
Jak ugotować jajka na miękko?
Jeśli już wiemy, jakie istnieją metody gotowania jajek na miękko i znamy rozmiary jaj, możemy przystąpić do ich gotowania. Warto pamiętać, że aby uzyskać dobre jajko na miękko, które będzie miało dobrze ścięte białko i płynne żółtko, należy dobrać odpowiedni garnek, dostosowany do ilości gotowanych jaj. Ważne jest bowiem, by jajka były ułożone jedno obok drugiego na dnie garnka (nie układać jednego na drugim!).
Należy także dostosować odpowiednią ilość wody do ilości gotowanych jajek na miękko (około 2 litry wody na 5 jaj).
Ważne jest również utrzymanie gotującej wody – po włożeniu jajek temperatura wody z pewnością spadnie, dlatego należy odpowiednio dostosować moc palnika.
Jajka powinniśmy wkład do garnka za pomocą łyżki (niezależnie od metody) – zapobiegnie to ewentualnym uszkodzeniom skorupek i pękaniu jaj podczas gotowania.
Gotując jajka na miękko, warto pamiętać, że woda nie powinna gotować się zbyt mocno – jajka nie mogą „podskakiwać” w garnku. Jeśli już upłynie określony czas gotowania, z jajek należy odlać część wody i zalać je zimną wodą, by zatrzymać proces gotowania.
Ile gotować jajka na miękko?
Jak już wcześniej wspominałam, czas gotowania jajek na miękko będzie zależny od ich wielkości. I tak:
Dla metody I (gotowanie jaj na miękko od zimnej wody):
- jaja małe „S” – gotować 1-1,5 minuty* (od momentu zagotowania/bulgotania),
- jaja średnie „M” – gotować 1,5-2 minuty* (od momentu zagotowania/bulgotania),
- jaja duże „L” – gotować 2-2,5 minuty* (od momentu zagotowania/bulgotania).
Dla metody II (gotowanie jaj na miękko od wrzątku):
- jaja małe „S” – gotować 3-3,5 minuty*,
- jaja średnie „M” – gotować 4-4,5 minuty*,
- jaja duże „L” – gotować 5-5,5 minuty*.
*podane czasy są orientacyjne
Ile gotować jajko gęsie na miękko?
Wiemy już, jak ugotować kurze jajko na miękko, co jednak z jajkami gęsimi? Ile gotować gęsie jajko na miękko?
Jajka gęsie, podobnie z resztą jak jajka kacze, są przez nas niedoceniane. Od jaj kurzych różną się przede wszystkim tym, że zawierają znacznie więcej tłuszczu, przez co mają nieco oleisty smak. Choć wielu z nas używa jaj gęsich głównie do jajecznicy czy do wypieków, istnieją również zwolennicy gęsich jaj gotowanych na miękko.
Jeśli chcemy uzyskać idealne gęsie jajko na miękko, powinniśmy gotować je około 7-8 minut (wkładając do wrzątku).
Ile gotować jajka przepiórcze na miękko?
Wielu z nas nie wyobraża sobie śniadania bez przepiórczych jaj gotowanych na miękko. Nie dość, że stanowią one doskonały dodatek do kanapek i wyglądają bardzo efektownie, to stosowane są najczęściej przez osoby uczulone na białko jaja kurzego. Jajka przepiórcze charakteryzują się mniejszą zawartością tłuszczu i większą ilością żółtka niż kurze, a dodatkowo są bogatsze w witaminy i składniki mineralne.
Jeśli chcemy ugotować jajko przepiórcze na miękko, wystarczy już 1,5 minuty gotowania.
Warto też wspomnieć, że na różnych kuchenkach też będą różne czasy gotowania 😀 W domu rodzinnym mieliśmy kuchenkę gazową i zawsze gotowałam jajko na miękko 3 minuty. U siebie mam indukcję i po 3 minutach jajko jest surowe 🙂 Z jajkami na miękko to trochę są czary mary 😀
To prawda 🙂 wiele czynników ma wpływ, dlatego warto próbować tak długo, aż dojdzie się do perfekcji w tym temacie 🙂 w końcu najlepsza metoda, to metoda prób i błędów 👍
Jednym słowem najważniejsze jest, aby w odpowiednim momencie wyciągnąć 🙂 Potem już procesu nie da się odwrócić…
Dokładnie 😀
Nie chcę z nikogo się podśmiewywać, ale jak można nie wiedzieć, że wielkość jajka ma znaczenie przy jego gotowaniu? 😛 ja wsadzam jajka do wrzątku na 3:45 – 4 minuty i zawsze wychodzą perfekcyjne 😉
Nie dla każdego może być to oczywiste 😉
Dla mnie to zawsze była magia, jak ugotować jajko na miękko by białko było idealnie ścięte, a żółtko płynne. Widzę teraz że wszystko ma znaczenie, czas gotowania, czas włożenia do wody czy sama wielkość jajek. Dzięki za poradnik! 🙂
Jak się okazuje, gotowanie jaj na miękko wymaga nieco wprawy i wyczucia. 🙂 Cieszę się, że poradnik był przydatny! 🙂
Jedyne miejsce w internecie, gdzie uzyskałam odpowiedź ile gotować gęsie jaja na miękko! Rewelka. Dziękuję
Myślałam, że jajka niezależnie od wielkości gotuje się 5 min! Dzięki za ten wpis 🙂