Czym olej ryżowy zasłużył sobie na popularność w Japonii czy Indiach? Czego nie wiemy o jego zastosowaniach? Olej ryżowy powstaje z otrąb ryżowych, które są bogate w błonnik. Jednak okazuje się, że jest również cennym źródłem antyoksydantów, co umożliwia jego zastosowanie także w medycynie.
Zdrowotne właściwości ryżu
Zacznijmy od początku. Zanim przejdziemy do oleju z otrąb ryżowych, zwróćmy uwagę na zdrowotne właściwości ryżu. Jest to jedno z najpopularniejszych zbóż na świecie. Wchodząc do sklepu, otrzymujemy wybór pomiędzy krótko-, średnio- i długoziarnistym, a także między brązowym, białym czy parabolicznym. W zależności od tego, który typ wybierzemy, możemy liczyć na różne właściwości zdrowotne. Wszystkie rodzaje ryżu łączy duża zawartość węglowodanów, które są motorem napędowym dla całego naszego organizmu, a przede wszystkim mięśni i mózgu. Dodatkowo niemal nie zawiera tłuszczu i jest bogaty w błonnik. Jednak jego największym źródłem z wyżej wymienionych jest ryż brązowy. Dzięki obecności ryżu w diecie możemy wydłużyć i zwiększyć uczucie sytości oraz wpłynąć pozytywnie na pracę jelit. Dlatego też często w początkowych etapach odchudzania zaleca się zwiększenie spożycia ryżu.
Obecność błonnika w ryżu może również pomóc zatrzymać dalszy rozwój cukrzycy typu 2. Dodatkowo osoby borykające się z celiakią lub nietolerancją glutenu nie muszą wykluczać go z diety, ponieważ jest on jednym z produktów bezglutenowych. Ryż biały zaleca się w przypadku osób cierpiących na problemy żołądkowe oraz przy diecie lekkostrawnej. Bez wątpienia dostarcza wielu witamin, a także wspiera pracę mięśni. Czy olej z ryżu również posiada takie właściwości zdrowotne i odżywcze?
Zastosowanie w kuchni a właściwości odżywcze oleju z ryżu
Olej ryżowy posiada niektóre właściwości odżywcze oraz zdrowotne charakterystyczne dla ryżu. Jednak skupmy się na tym, czy można z niego korzystać w kuchni i w jaki sposób. Bez wątpienia może posłużyć do smażenia mięsa, ryb, naleśników czy innych potraw. Dodatkowo nie ma żadnych przeciwwskazań, aby były one stosowane na zimno do sałatek. Za stosowaniem oleju ryżowego przemawia również jego zdrowotne działanie. Dzięki zawartości antyoksydantów oraz witaminy E pomaga w zwalczaniu wolnych rodników tlenowych, które przyczyniają się do rozwoju procesów nowotworowych.
Olej ryżowy zaleca się również przy problemach z unormowaniem cholesterolu oraz wysokim ciśnieniu tętniczym. To wszystko ze względu na strukturę, która ogranicza wchłanianie go przez smażone produkty. Dodatkowo tak jak w przypadku ryżu nie powoduje reakcji alergicznych. Nic dziwnego, że olej ryżowy staje się coraz popularniejszy w Polsce, a o jego zastosowaniu można przeczytać w wielu artykułach, przykładowo https://poznajsienatluszczach.pl/2017/02/23/olej-ryzowy/.
Kosmetyka a właściwości zdrowotne oleju z ryżu
Zaznaczmy, że olej z ryżu może być stosowany nie tylko w kuchni, ale również wielu innych sferach naszego życia. Być może popularność tego produktu w krajach azjatyckich jest spowodowana jego pozytywnym wpływem na młody i zdrowy wygląd skóry. Jest to spowodowane zawartością witaminy E, która nie tylko regeneruje komórki, ale także chroni skórę przed promieniami UV, wygładza skórę oraz opóźnia pojawianie się zmarszczek. Warto również wspomnieć, że przykładowo mąkę ryżową warto stosować jako środek złuszczający lub sposób na pozbycie się cieni pod oczami.