Najlepszy makaron produkowany jest we Włoszech wyłącznie z wody i semoliny. Dobrze wysuszony, w niskich temperaturach, powinien mieć jasny kolor. Czym się różni prawdziwy makaron od znanych nam Polakom klusków? Jakie są najpopularniejsze typy makaronu? Jak samodzielnie zrobić pastę w domu? Poznajcie najlepszy przepis na domowy makaron oraz robot kuchenny, który pomoże Wam w przygotowaniu prawdziwego włoskiego dania!
Makaron – skąd pochodzi?
Za wynalazców makaronu uznaje się na równi starożytnych Etrusków, Greków, Sycylijczyków, Arabów oraz Chińczyków. Dawniej pasta cieszyła się uznaniem jedynie wpływowych mieszczan i bogatych warstw społecznych, dzisiaj mogą po niego sięgać niemal wszyscy.
Obecnie Włochy uważa się za światową stolicę makaronu. Ten powinien być wytwarzany z twardej pszenicy durum pochodzącej z południowych regionów kraju, dzięki czemu z ciasta można wykrajać różnego rodzaju skomplikowane kształty, a po wysuszeniu długo przechowywać. Makaron wytwarzany na północy kraju wykorzystywał miękką odmianę pszenicy, która najlepiej smakowała od razu po przygotowaniu. Dziś to właśnie te sycylijskie pasty stały się inspiracją dla nowoczesnej produkcji makaronu na całym świecie.
Typy makaronu i jego kształt
Na wstępnie warto zaznaczyć, że słowo „makaron” oraz „kluski” nie są ze sobą tożsame. Makaron, podobnie jak włoski odpowiednik tego słowa, czyli pasta, to wyrób na bazie pszenicy durum oraz wody, zaś kluski odnoszą się do różnego rodzaju wyrobów na bazie skrobi (także tej ziemniaczanej).
Jakie są najpopularniejsze rodzaje makaronów we Włoszech? Ręcznie wykonana pasta podawana jest z regionalnymi, świeżymi składnikami, np. rybami czy też warzywami. Mieszkańcy Rzymu lubują się w makaronie podawanym z pomidorami, Sardyńczycy dodają do niego suszony, pikantny kawior. Mieszkańcy północnych regionów gustują w sosach serowo-śmietanowych, zaś południowcy w pastach z dodatkiem sardynek i sardeli.
Robot planetarny umożliwia przygotowanie makaronowej bazy. Podobnie postępuje się we Włoszech, gdzie do produkcji makaronu używa się maszyn mieszających i wałkujących ciasto, ale już sam kształt pasty nadaje się ręcznie. Niektóre kształty makaronu zostały stworzone z myślą o zupach i sałatkach, inne zaś do zapiekanek, sosów oraz jako samodzielne małe przekąski. Oto najpopularniejsze typy makaronu:
- Anelli – ten wywodzący się z Sycylii makaron w kształcie małych pierścieni używany jest jako dodatek do zup, sałatek oraz zapiekanek makaronowych. Gotuje się go około 8-12 minut w zależności od grubości ciasta.
- Bavette – ten makaron swoim kształtem przypomina nieco tagiatelle – ma długie i wąskie wstążki, jednak są one wypukłe. Używa się go w połączeniu z różnego rodzaju sosami warzywnymi i rybnymi, a także jako dodatek do rosołu oraz owoców morza.
- Bigoli – pochodzący z terenów Veneto makaron przypomina nieco spaghetti, jednak jest o wiele większy, bo ma średnicę około 3mm. Włosi serwują go jako główne danie z sosem z kurzych wątróbek lub sosem cebulowo-sardelowym.
- Cannelloni – makaron stworzony do nadziewania i zapiekania. Swoim kształtem przypomina rurki o średnicy aż 3 cm. Włosi wykorzystują go do dań na bazie mielonego mięsa wieprzowego, sosu pomidorowego oraz beszamelu.
- Capellini – pochodzący z region Emilia-Romania makaron w kształcie mini pierożków w kształcie kapelusików. Najczęściej podaje się do jako dodatek do zup (głownie bulionów i rosołu) lub nadziewanych farszem warzywnym, serowym lub mięsnym jako samodzielne danie.
- Conchiglie – to wielkie, makaronowe muszle do nadziewania, podawane jako wytworne danie obiadowe lub w trakcie uroczystej kolacji.
- Farfalle – bardzo popularne także w naszym kraju makaronowe kokardki podawane zarówno do sałatek, jak i dań obiadowych z różnego rodzaju sosami.
- Fusilli – pochodzący z Kampanii makaron w kształcie drobnych świderków. Podawany niemal do każdego rodzaju dań: zarówno zup, obiadów, jak i sałatek.
- Gnocchi – bardziej przypominają wspomniane kluski niż klasyczny makaron, ponieważ przybierają formę małych grudek. Mogą być wykonane z ziemniaków, sera a nawet mąki gryczanej.
- Lasagne – to duże, makaronowe płaty w kształcie prostokąta wykorzystywane do dania o takiej samej nazwie (zarówno w wersji mięsnej, jak i wegetariańskiej).
- Linguine – wywodzi się z Ligurii i swoim kształtem przypomina spłaszczone spaghetti o soczewkowatym przekroju. Podaje się go z owocami morza oraz warzywnymi sosami.
- Orecchiette – pochodzący z południa Włoch makaron swoim kształtem przypomina małe uszy. Kawałki ciasta rolowane są na kształt cylindra i nacinane na małe kawałeczki, zaś kciukiem nadaje się im ostateczny wygląd. Jest bardzo popularny w Rzymie.
- Orzo – makaron orzo swoją nazwą bezpośrednio nawiązuje do jęczmienia, bowiem jego kształt idealnie imituje ten rodzaj zboża. Podaje się go jako dodatek do zup (rosołów i bulionów), a także lekkich sałatek.
- Penne – nazwa pochodzi od słowa „pióra” i właśnie do nich nawiązuje ten typ pasty. To jeden z najpopularniejszych rodzajów makaronów krótkich, o powierzchni gładkiej lub prążkowanej, serwowany z sosami na bazie olei roślinnych oraz pomidorów.
- Spaghetti – ta pasta przypomina długi i cienki sznurek o średnicy od 1,7 do 2 mm. Najlepiej smakuje z sosami na bazie oliwy z oliwek oraz wodnistymi sosami warzywnymi.
- Ravioli – kwadratowe, wypełnione nadzieniem ze szpinaku i ricotty makaronowe przekąski.
- Rigatoni – krótki makaron z dużym otworem o średnicy 12 mm z prążkami na powierzchni. Wykorzystuje się go do dań z sosami warzywnymi lub potraw na bazie cielęciny.
- Tagliatelle – wywodzi się z regionu Emilia –Romagna i ma kształt płaskich, długich wstążek o szerokości do 1 cm i grubości około 2 mm. Podaje się go z ciężkimi sosami, np. pomidorowo-mięsnymi.
- Tortellini – wykonane ręcznie makaronowe przekąski o większych kształtach, wypełnione nadzieniem ze szpinaku i ricotty, farszem mięsnym, gruszkowo-serowym lub cykorią z boczkiem.
Ile kalorii ma makaron?
Kaloryczność makaronu uzależniona jest od rodzaju pszenicy, z jakiej został zrobiony. Przyjmuje się, że ugotowany al dente świeży makaron z semoliny i wody zawiera 131 kcal w 100 gram gotowego produktu. Spośród innych wartości odżywczych warto wymienić cholesterol na poziomie 33 mg, sód 6 mg, potas 24 mg, białko 5 mg oraz 25 g węglowodanów. Makaron cechuje się niską zawartością tłuszczu na poziomie 1,1 g.
Domowy makaron – sekret pysznej pasty!
Domowy makaron to ten wykorzystujący tylko kilka prostych składników: mąkę, świeżą wodę, szczyptę soli oraz ewentualnie jajka. Jeśli jest to możliwe, warto zakupić semolinę, która nada paście charakterystycznego smaku.
Zobacz także: Jak zrobić pyszny makaron domowy?
Dlaczego warto zaopatrzyć się w roboty planetarne Bosch? Urządzenie znacznie skróci czas wyrabiania samego ciasta, a dzięki wbudowanej w wybranych modelach OptiMum wadze, bez problemu odmierzymy odpowiednią ilość składników. Nakładki do makaronu PastaPassion pozwolą uzyskać wymarzone kształty w zaledwie kilka chwil. Bez wysiłku i zbędnego nakładu pracy. Kto raz skosztuje pasty domowej produkcji, ten już nigdy nie będzie chciał sięgać po sklepowy makaron.
Zapoznaj się z pełną gamą robotów kuchennych marki Bosch