Fasolka po bretońsku
z kiełbasą i boczkiem

Fasolka po bretońsku przepis

Udostępnij za pomocą:

lub zwyczajnie skopiuj, a następnie udostępnij poniższy adres:

Składniki

Ilość porcji:
400 g fasoli "Piękny Jaś" można zastąpić fasolą z puszki
1-1.5 litra wody + woda do namoczenia fasoli
6-7 lasek kiełbasy, np. śląskiej
300-350 g wędzonego boczku
1 duża cebula
1-2 duże ząbki czosnku
2 liście laurowe
kilka ziaren ziela angielskiego
2 puszki pomidorów krojonych można zastąpić passatą pomidorową lub pomidorami świeżymi
2 łyżeczki koncentratu pomidorowego
sól, pieprz, papryka słodka i wędzona do smaku

Składniki

Opis dania

Udostępnij

Fasolka po bretońsku jest zdecydowanie jednym z tych dań, bez których kuchnia polska nie tyle by nie istniała, co nie byłaby taka sama. Przepisów na to danie jednogarnkowe jest całe mnóstwo, jednak tradycyjny przepis na fasolkę po bretońsku zawiera w sobie fasolę, sos pomidorowy i rozmaite dodatki, w postaci wędlin. Fasolkę po bretońsku możemy przygotować z suchych nasion fasoli, gdzie najczęściej wykorzystuje się fasolę „Jaś” lub wspomóc się fasolą z puszki. Fasolka po bretońsku z użyciem suchych nasion jest nieco bardziej czasochłonna, gdyż wymaga namoczenia fasoli i dość długiego jej gotowania. Sposób z użyciem fasoli z puszki jest szybszy, jednak czy lepszy? O tym musicie przekonać się sami. 🙂

Fasolka po bretońsku jest na tyle uniwersalnym daniem, że możemy przygotować ją na obiad, zawekować w słoiki na wyjazd lub po prostu zamrozić jej nadmiar na zapas. Jest to bardzo pożywne i sycące danie jednogarnkowe, które cieszy się dużym uznaniem. Jeśli więc nigdy nie gotowaliście fasolki po bretońsku, koniecznie nadróbcie zaległości i poznajcie mój przepis!

Przygotowanie

1
Gotowe

Jak zrobić fasolkę po bretońsku:

Fasolę dzień wcześniej przed planowanym ugotowaniem fasolki po bretońsku przełożyć do miski, opłukać i zalać wodą tak, by było jej sporo ponad poziomem ziaren. Zamoczone ziarna fasoli odstawić do nasiąknięcia najlepiej na całą noc.

2
Gotowe

Następnego dnia namoczoną fasolę odcedzić z reszty wody. Fasolę można dodatkowo przepłukać pod bieżącą wodą na durszlaku. Ziarna przełożyć do garnka, zalać świeżą wodą, dodać łyżeczkę soli, ziele angielskie i liście laurowe. Fasolę gotować pod przykryciem do miękkości - w zależności od wielkości ziaren, gotowanie może zająć od 1 do 2 godzin.

3
Gotowe

Kiedy fasola zacznie robić się miękka, możemy przygotować resztę składników. Boczek pokroić w kostkę i podsmażyć na patelni tak, by tłuszcz się wytopił a mięso ładnie przyrumieniło. Usmażony boczek (bez tłuszczu) przełożyć do gotującej się fasoli, najlepiej łyżką cedzakową.

4
Gotowe

Kiełbasę pokroić wedle uznania w kostkę lub talarki, podsmażyć na złocisty kolor na tłuszczu, który wytopił się z boczku. Cebulę i czosnek posiekać, dorzucić do kiełbasy. Całość smażyć do czasu, aż cebula ładnie się zeszkli. Składniki przełożyć do garnka z boczkiem i fasolką (również bez tłuszczu), gotować razem przez około 10-15 minut.

5
Gotowe

Do garnka dodać pomidory z puszki i koncentrat pomidorowy, całość dokładnie wymieszać i dusić przez kolejne 10-15 minut. Fasolkę po bretońsku doprawić do smaku solą, świeżo mielonym pieprzem, papryką słodką i papryką wędzoną.

6
Gotowe

Fasola po bretońsku najlepiej smakuje z dodatkiem świeżego pieczywa i niewielkiej ilości świeżo posiekanej natki pietruszki.

Wskazówka:

Zamiast pomidorów z puszki, do fasolki po bretońsku możemy dodać passatę pomidorową lub użyć świeżych pomidorów.

Fasolka po bretońsku z puszki

Przygotowując fasolkę po bretońsku z puszki, z pewnością zaoszczędzimy sporo czasu i ominie nas moczenie fasoli dzień wcześniej. Jeśli chcemy przygotować fasolkę po bretońsku z użyciem fasoli z puszki, wystarczy przełożyć fasolkę wraz z zalewą do garnka i zagotować. Dalsze kroki są takie same, jak w przypadku tradycyjnego przepisu na fasolkę po bretońsku (z suchej fasoli).

Jak zagęścić fasolkę po bretońsku

Często zdarza się, że fasolka po bretońsku poprzez dodanie zbyt dużej ilości wody, wychodzi zbyt rzadka. Wtedy zadajemy sobie pytanie -czym zagęścić fasolę po bretońsku? Odpowiedź jest prosta – fasolkę możemy zagęścić klasyczną zawiesiną z mąki i wody (w proporcji 0.5 szklanki wody i 2-3 łyżki mąki – nie musimy wlewać całości!), zawiesiną ze śmietany i mąki (proporcje jak wcześniej) lub sporządzić zasmażkę. Danie możemy również zagęścić poprzez rozgniecenie widelcem kilka ugotowanych fasolek.

Przyprawy do fasolki po bretońsku

W kwestii przypraw do fasolki po bretońsku zdania mogą być podzielone. U mnie pozycją obowiązkową są liście laurowe, kuleczki ziela angielskiego i papryka mielona- słodka i wędzona. Doskonałym dodatkiem, który zdecydowanie nada charakteru fasoli po bretońsku będzie kminek, majeranek czy cząber. Jeśli lubisz dania z odrobiną pikanterii, do fasolki po bretońsku dodaj nieco zmielonej, ostrej papryki. Nie zapomnij o świeżo mielonym pieprzu i soli.

Joanna

Joanna

Pasjonatka kuchennych eksperymentów z wbudowanym trybem „na oko”. Lubię dzielić się z innymi swoimi kulinarnymi wytworami jak i daniami, które od zawsze gościły w moim rodzinnym domu.

Zupa z botwiny przepis
poprzedni
Botwinka (zupa z botwiny)
Zupa szpinakowa z jajkiem i ziemniakami
następny
Zupa szpinakowa z jajkiem i ziemniakami

Komentarze Ukryj komentarze

Skomentuj